Prowadzisz biznes gastronomiczny? Zobacz jakie są trendy wegetarianizmu

Świadomość społeczeństwa na temat zdrowego żywienia jest coraz większa, co wynika nie tyko z ciągle popularnego kanonu szczupłej sylwetki, ale też zataczającej coraz szersze kręgi na zdrowe żywienie i prowadzenie zdrowego trybu życia w ogóle. Na tej fali coraz więcej zwolenników zdobywa sobie także weganizm, czyli jeszcze bardziej radykalny sposób żywienia niż popularny już i powszechnie wszystkim znany wegetarianizm.

Weganie żywią się wyłącznie owocami, warzywami i ziarnami, w przeciwieństwie do wegetarian rezygnując z wszelkich pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm wyklucza więc nie tylko mięso, ale też ryby, mleko, masło, a nawet miód, czyli wszelkie produkty odzwierzęce. Może się wydawać, że komponowanie posiłków według tych reguł jest trudne, ale nie jest to prawda i dieta taka jest coraz popularniejsza, o czym świadczy także pojawianie się wegańskich restauracji i barów.

Popularność weganizmu

Dieta wegetariańska uznawana jest za bardzo zdrową, przestrzegać jej decyduje się więc wiele osób, nie tylko tych, którzy chcą chronić zwierzęta, ale też zwolenników zdrowego żywienia
i trybu życia. Niektórzy twierdzą, że weganizm jest jeszcze zdrowszy i trudno się z tym nie zgodzić jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że na dietę tę składają się wyłącznie warzywa, owoce, ziarna i inne naturalne składniki. Jeśli dieta taka jest dobrze skomponowana, jest bardzo dobra dla zdrowia, przede wszystkim lekkostrawna, bardzo mocno sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki, gdyż dostarcza do organizmu ogromne ilości błonnika, a także witamin i składników mineralnych.

Dania wegańskie są też bardzo atrakcyjne i znacznie bardziej urozmaicone niż wydaje się osobom, które nie znają bliżej tego sposobu żywienia. Pomysłów na dania jest mnóstwo i są one bardzo smaczne, często naśladują dania niewegetariańskie i w smaku bardzo mocno je naśladują. Można więc stosować dietę wegańską z korzyścią dla zdrowia i cieszyć się walorami smakowymi. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością cieszą się lokale gastronomiczne serwujące tego rodzaju jedzenie.

Punkty z wegańskim jedzeniem

african mango slimWegańskie potrawy zwykle nie są skomplikowane w przygotowaniu, ale nierzadko wymagają sporo czasu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że do ich przyrządzania stosuje się często składniki, które wymagają zaawansowanej obróbki, jak na przykład soja, soczewica czy ciecierzyca, które najpierw trzeba namoczyć, a następnie długo gotować, potem też może być konieczne ich zmielenie, pieczenie itp., na przykład jeśli chce się przygotować wegański pasztet.

Czasem więc, zwłaszcza w przypadku osób zapracowanych albo nielubiących gotować, korzystniej jest wybrać lokal gastronomiczny, który specjalizuje się w daniach wegańskich. Takich miejsc można znaleźć coraz więcej, ale – rzecz jasna – większą popularnością cieszą się one w większych niż w mniejszych miejscowościach.

Wynika to przede wszystkim z tego, że mieszkańcy małych miejscowości często mają mniejszą świadomość, a także są mocno przywiązani do tradycji. Nie oznacza to jednak, że powstawanie takich miejsc na prowincji jest całkiem bez sensu, gdyż dobre jedzenie zawsze znajdzie amatorów.

Pomocy w opracowaniu artykułu udzielił nam sklep dla wegan – dziękujemy

2 komentarz dla wpisu: “Prowadzisz biznes gastronomiczny? Zobacz jakie są trendy wegetarianizmu

 • 14 marca 2017 at 19:10
  Permalink

  Niestety, czasami trudno się wziać za siebie i za swój lokal, a co dopiero podążać za trendami…mój biznes podupadał i potrzebowałam czegoś na miarę rewolucji, żeby nie napisać, kuchennych rewolucji ;) z pomocą przyszły mi dwie kobiety, Agnieszka i Kasia z Made solutions. Usprawniłam zarządzanie barem, menu, promocję i przede wszystkim, zaczęłam lepiej spać ;) Czasami warto poszukać specjalistów w branży i poradzić się w prowadzeniu biznesu, a już w ogóle gastro.

  Odpowiedz
 • 13 września 2017 at 10:22
  Permalink

  I warto jeszcze dodać, że należy korzystać z analizy naszych produktów gastronomicznych. Według mnie http://analiza-zywnosci.pl/ to absolutny must have w restauracji i cateringu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.