Przegląd najlepszych lornetek przydatnych podczas pracy w terenie

Komu potrzebne są lornetki? Wbrew pozorom, różnym ludziom. Jeśli ktoś ma lornetkę, nie znaczy to, że jest od razu żołnierzem, myśliwym, czy też np. pracuje w jakiejś ochronie, a sama lornetka jest mu potrzebna do obserwowania otoczenia. Lornetkę (i to jak najbardziej profesjonalną) może sobie kupić zwykły „Kowalski”. Do czego będzie jej używał, to już pozostanie jego „słodką tajemnicą”. Istnieją przepisy mówiące o tym, że nie wolno podglądać innych osób. Ale o tym każdy wie. Więc, jeśli zdając sobie sprawę z wszystkich prawnych ograniczeń kupujemy lornetkę, to może chcemy podglądać np. zwierzęta (szczególnie ptaki, owady), po prostu całą przyrodę.

Do czego ma nam służyć lornetka?

No właśnie. I to jest podstawowe pytanie. Po co nam lornetka? Jeśli tylko do obserwowania obiektów z własnego domu (okna), możemy wybrać lornetkę z dużą tzw. krotnością. Najlepsze lornetki astronomiczne mają duże przybliżenia, oraz możliwość obserwacji nocą. Jednak wymagają statywu, a np. najlepsze lornetki wojskowe mają przeważnie od 8 do 10 – krotności przybliżenia i nie wymagają statywu. Po co jest statyw do lornetki? Chodzi o stabilizację. Ludzkie ręce mogą drżeć trzymając długi czas lornetkę, co znacznie zmniejsza komfort obserwacji. Dlatego, aby taki komfort utrzymać, warto dobre przemyśleć, po co nam w ogóle lornetka.

Lornetki dla myśliwych

Lornetka w rękach myśliwego jest jak najbardziej naturalnym przedmiotem. Prawie tak naturalnym, jak sama broń, którą używa. Ale najlepsze lornetki myśliwskie mają optymalną wielkość obiektywu, przeznaczonego do obserwacji zarówno w ciągu dnia, wieczorem, oraz w nocy. Można uzyskać opinie na temat najlepszych (optymalnych) lornetek zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i na forach internetowych. Także w internecie można znaleźć tzw. ranking lornetek, gdzie mamy do wyboru lornetki zarówno dla wojskowych, czy myśliwych, oraz tzw. uniwersalne. Taka uniwersalna lornetka – można powiedzieć turystyczna – posiada powiększenie 8×42 – Gdzie cyfra 8 oznacza krotność powiększenia, a cyfra 42 średnicę obiektywu. Dobrze by było również, aby miała szkła (powłoki) antyrefleksyjne (BAK-4), a jej obudowa była wodoodporna. Wtedy taka lornetka świetnie się sprawdzi zarówno w górach, jak i np. gdzieś na statku.

Gdzie znaleźć dobrą lornetkę?

W internecie można wyszukać strony, na których jest np. ranking top10 lornetek. Porównując je między sobą – jednocześnie wiedząc do czego będziemy jej używać – można wybrać taką, która całkowicie spełni nasze oczekiwania (jeden z lepszych rankingów udało nam się znaleźć na stronie http://www.bunqer-militaria.pl/ranking-lornetek-wojskowych-astronomicznych-mysliwskich/). Na takich strona są także przedstawiane ceny danego towaru właśnie po to, aby sobie porównać zarówno jakość lornetki, jak i cenę, którą proponuje sprzedawca. Jeśli taki sprzęt jest nam naprawdę potrzebny, warto go kupić, aby mieć możliwość obserwacji nie tylko obiektów, które się poruszają (ludzie, zwierzęta, może nawet i samoloty itd.), ale także piękna samej przyrody, której ludzkim okiem nie zawsze można dostrzec. Warto zatem mieć przy sobie lornetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.