Przemysł gumowy a kauczuk naturalny i syntetyczny

Przemysł gumowy rozwijał się intensywnie na przestrzeni lat od momentu jego powstania, z ogromną eksplozją przemysłu około czasów II wojny światowej, kiedy plantacje kauczuku naturalnego w Azji Południowo-Wschodniej były okupowane, a ci, którzy walczyli po stronie aliantów, przegrali cały dostęp do tych zasobów.

W związku z tym naukowcy ze wszystkich walczących krajów szukali sposobów, w jakie mogliby wyprodukować sztuczną formę gumy, aby ich narody mogły nadal wytwarzać ogólne produkty gumowe, zwłaszcza opony, które były rozpaczliwie potrzebne w tysiącach działań wojennych pojazdów produkowanych w tym czasie.

Dostawcy gumy próbowali opanować naturę, produkując gumę z drzew i ropy naftowej. W rzeczywistości większość produkowanych obecnie elastomerów jest syntetyczna. Biorąc pod uwagę, że guma jest tak integralną częścią naszego życia, a uszczelki producent jest niezbędnym tego elementem – dobrze byłoby wiedzieć, w jaki sposób jest wytwarzana guma, szczególnie patrząc na produkty na bazie elastomerów, które chcesz wprowadzić do swojego domu lub miejsca prowadzenia działalności.

Guma – bez niej świat nie może żyć!

Stosowana jest w pojazdach, które nas przewożą w postaci opon, uszczelek i węży. Znajduje się w ubraniach, które nosimy, takich jak kalosze, paski, pianki, buty sportowe czy wodery wędkarskie. Jest elementem ochronnym podłogi, takie jak wycieraczki, maty antypoślizgowe, nawierzchnie placów zabaw i podłogi siłowni. Znajduje się na spodzie krzesła, na stopach, które chronią laptopa, i tak, może obejmować dach na szczycie budynku! Możemy zapomnieć o gumie io naszym zapotrzebowaniu na nią, ale jedno spojrzenie wokół przypomni Ci o naszej ekonomicznej potrzebie tego produktu.

Kauczuk naturalny – skąd to się bierze?

Chociaż popyt na kauczuk naturalny nie jest już taki, jak kiedyś, a na rynkach dominują syntetyczne elastomery, nadal ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób produkują go dostawcy kauczuku. Lateks używany do produkcji kauczuku naturalnego pochodzi z drzewa Hevea brasiliensis, które można znaleźć na plantacjach w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Po zebraniu lateksu dodaje się do niego związki w postaci emulsji lub dyspersji. Emulsja to mieszanina dwóch lub więcej cieczy, które normalnie byłyby nie do zmieszania. Dyspersja polega na rozproszeniu cząstek w celu wytworzenia materiału o jednorodnym stanie. Niektóre popularne środki dyspergujące to:

  • żelatyna,

  • kazeina,

  • kleje,

  • mydła (detergenty).

Dodaje się również inne substancje, takie jak zmiękczacze, wypełniacze (dla zwiększenia wytrzymałości), pigmenty, przeciwutleniacze i środki wulkanizujące. Mieszanka lateksowa jest stabilizowana środkami powierzchniowo czynnymi, które zapobiegają koagulacji (półkrzepnięciu) cząstek poprzez uwolnienie ładunku elektrycznego na powierzchni cząstek gumy, co zapobiega mieszaniu. Następnie złożone materiały lateksowe są gotowe do zanurzania, formowania, spieniania lub rozprowadzania w celu wytworzenia ogólnych produktów gumowych. Produkcja kauczuku naturalnego to rynek międzynarodowy i substancja ta jest sprzedawana na wszystkich głównych giełdach towarowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.