Przenośniki taśmowe – dawniej i dziś

Systemy przenośników to mechaniczne urządzenia do transportu materiałów, które służą do przemieszczania szerokiej gamy produktów. Chociaż przenośniki zostały po raz pierwszy wynalezione do transportu towarów na statki w portach, są obecnie używane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w:

  • górnictwie,

  • rolnictwie,

  • motoryzacji,

  • przemyśle spożywczym.

Jako urządzenie przenoszące materiały z jednego miejsca do drugiego, systemy przenośników zrewolucjonizowały przemysł spożywczy, nie tylko przyspieszając transport materiałów na duże odległości, ale także ograniczając pracę ludzi i minimalizując ręczne przenoszenie materiałów. Aby w pełni docenić zalety systemów przenośników do przetwarzania żywności, musimy zrozumieć, dlaczego zostały wynalezione i jaką rolę odgrywają w produkcji żywności. W tym przewodniku omówimy pokrótce historię systemów przenośnikowych oraz sposób, w jaki zmodernizowały one przetwórstwo żywności, czyniąc je bezpieczniejszym i wydajniejszym.

Historia systemów przenośnikowych

Pierwsze wzmianki o przenośnikach taśmowych pochodzą z 1795 roku. Pierwszy przenośnik składał się z drewnianej podstawy i skórzanego pasa, a napędzany był za pomocą kół pasowych i ręcznych korb. Rewolucja przemysłowa i moc pary poprawiły prymitywną konstrukcję pierwszych systemów przenośników. W 1804 roku brytyjska marynarka wojenna zaczęła używać systemów przenośników napędzanych parą do załadunku statków.

Przenośniki napędzane maszynami zaczną pojawiać się w różnych gałęziach przemysłu w ciągu następnych 100 lat. W 1901 roku szwedzka firma inżynieryjna Sandvik rozpoczęła produkcję pierwszych stalowych taśm przenośnikowych. Po skonstruowaniu z pasów skórzanych, gumowych lub płóciennych systemy przenośników taśmowych zaczęły wykorzystywać różne tkaniny lub kombinację materiałów syntetycznych na pasy.

Systemy przenośników ewoluowały przez dziesięciolecia i nie są już tylko napędzane ręcznie lub grawitacyjnie. Obecnie mechaniczne systemy przenośników takie jak transportery rolkowe Primacon są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym w celu poprawy jakości żywności, wydajności operacyjnej, produktywności i bezpieczeństwa. Przenośniki mechaniczne mogą być poziome, pionowe lub nachylone. Składają się z mechanizmu mocy do sterowania prędkością urządzenia, sterownika silnika, konstrukcji podtrzymującej przenośnik oraz środka do przenoszenia materiału, takiego jak taśma, rura, taca lub śruba.

Istnieje nawet międzynarodowe stowarzyszenie, które zapewnia przemysłowi przenośnikowemu standardy projektowe, inżynieryjne, aplikacyjne i bezpieczeństwa, zdefiniowało ponad 80 typów przenośników. Obecnie istnieją między innymi przenośniki płaskie, przenośniki łańcuchowe, przenośniki paletowe, przenośniki podwieszane, przenośniki ze stali nierdzewnej, przenośniki stołowe i łańcuchowe, niestandardowe systemy przenośników i wiele innych – ta lista wciąż się powiększa! Systemy przenośników można określić na podstawie nośności, prędkości znamionowej, przepustowości, konfiguracji ram i lokalizacji napędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.