Siatka do przesiewania żwiru – najważniejsze informacje

Jak powszechnie wiadomo, są pewne sprzęty i maszyny, bez których powstanie nowego budynku nie byłoby możliwe. Szczególnie dziś, w dobie zaawansowanej technologii, narzędzia są podstawą i żadna ekipa budowlana nie zaczyna zlecenia bez nich. Jednak oprócz skomplikowanych maszyn tj. np. betoniarki czy koparki, do wzniesienia konstrukcji niezbędne są też inne sprzęty, które na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie niepozorne, a część osób w ogóle nie wie o ich istnieniu. Należą do nich np. szalunki czy siatka do przesiewania żwiru. Jaką rolę dokładnie pełni ta ostatnia i czy występuje w różnych wariantach? Sprawdzamy.

Do czego służy siatka do przesiewania żwiru?

Jak sama nazwa wskazuje, siatka do przesiewania żwiru służy do pracy z miałkimi substancjami tj. piach czy żwir. Jej głównym zadaniem jest eliminacja różnych niechcianych ciał z potrzebnego przy budowie, czystego materiału. Chodzi tu głównie o śmieci lub większego rozmiaru gruz/kamienie, które niekiedy wmieszają się do wydobytego budulca. Dlaczego jest to proces kluczowy dla powodzenia całej operacji budowlanej?

Zdecydowana większość budynków wznoszona jest przy wykorzystaniu betonu. Do jego produkcji używa się żwiru i piachu, które wiążą substancję i sprawiają, że jest ona bardzo trwała i służy na lata. Aby mineralny materiał wkomponował się w gładki beton, nie powinien być zanieczyszczony, ponieważ mogłoby to zaszkodzić wytrzymałości konstrukcyjnej masy oraz nieestetycznie wyglądać. Zanieczyszczony beton może być wadliwy i utrudniać późniejsze prace na kolejnych etapach wznoszenia budynku. Z tego względu siatka do przesiewania żwiru i piachu to must have każdej ekipy na placu budowy.

Choć jest to urządzenie prymitywne, siatka do przesiewania żwiru sprawdza się idealnie w swej prostocie podczas wykonywania zadania, do którego została przeznaczona. Siatka pełni rolę sita, dlatego występuje w wielu wariantach. Jej typ zależy od wielkości materiału, który zamierzamy przez nią przesiewać. Jeśli będzie to żwir, oczka powinny być zdecydowanie większe, aniżeli w przypadku, kiedy chcemy przesiewać drobny piach. Ekipy budowlane zwykle dysponują równocześnie kilkoma sitami do przesiewania materiału mineralnego, ponieważ w procesie wznoszenia budynku potrzebne są różne rodzaje betonu. Do podstawowych elementów konstrukcyjnych używa się zwykle masy związanej grubymi kamieniami, a np. przy wylewkach beton musi być gładki i jak najlepiej rozprowadzać się po powierzchni, dopasowując się do jej kształtu.

Siatka do przesiewania żwiru – konstrukcja i cena

Jak łatwo się domyślić, siatka do przesiewania żwiru ma bardzo prostą budowę. Jest to po prostu sito dużego formatu oprawione w trwałe ramki. Zwykle są one drewniane lub metalowe. Sama siatka może być z plastikowej żyłki, jednak w budowlance zdecydowanie najczęściej spotkamy sita stalowe, gdyż są one dużo trwalsze. Siatki występują w kilku rodzajach w zależności od wielkości oczek, jednak rozróżnić możemy je też na te pionowe i poziome. Wybór konkretnych sit zależy od potrzeb ekipy budowlanej. Siatki stojące wyposażone są w podporę, poziomie natomiast najczęściej kładzie się po prostu na pojemniku lub taczkach, do których ma wpadać przesiany materiał.

Siatka do przesiewania żwiru nie jest droga. Możemy zatem śmiało pozwolić sobie na zakup takowej nawet na własne, domowe potrzeby. Bo choć sita dużego formatu są zwykle używane przez pracowników branży budowlanej do produkcji cementu lub gładzi, przydają się także do prac ogrodowych czy rolnych. Siatki do przesiewania piachu i żwiru dostaniemy niemal w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Dokładna cena sita waha się w zależności od jego docelowej wielkości, jednak zwykle oscyluje w granicach 100 – 300 zł. Jeśli zatem planujesz w najbliższym czasie prace budowlano-remontowe lub ogrodowe, możesz mieć pewność, że zakup siatki do przesiewania żwiru nie nadwyręży Twojego budżetu. Samo urządzenie może zaś bardzo ułatwić Ci działanie, dlatego warto się w nie zaopatrzyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.