Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Po intensywnych poszukiwaniach wreszcie nadszedł oczekiwany moment – otrzymałeś telefon z firmy z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. To kolejny etap w procesie poszukiwania pracy i, aby go pokonać, musisz dobrze wypaść na spotkaniu z pracodawcą. Kilkanaście minut spędzonych na rozmowie z szefem firmy zadecyduje o tym, czy otrzymasz pracę, o którą się starasz. Co zrobić, aby nie zaprzepaścić swojej szansy i zostawić w tyle konkurencję, która tylko czeka na Twoje potknięcie? Wystarczy odpowiednio się przygotować i nie dać się zaskoczyć podczas rozmowy. Sprawdź jak w prosty sposób to wszystko osiągnąć.

Odrób pracę domową!

Pierwszym krokiem, który należy uczynić, jest ponowne przejrzenie oferty pracy, która nas zainteresowała. Prześledź ją krok po kroku i sprawdź, czy na pewno spełniasz wszystkie wymagania stawiane przez pracodawcę oraz to, czy w pełni akceptujesz jego propozycję. Oczywiście pewne rzeczy podlegają negocjacjom, ale na radykalne zmiany np. co do wysokości wynagrodzenia, przynajmniej na początku, nie ma co liczyć. Po drugie zdobądź jak najwięcej informacji o firmie – czym dokładnie się zajmuje oraz jakie oferuje produkty lub usługi. Poszukaj w sieci różnych ciekawostek o przedsiębiorstwie, do którego aplikujesz, a być może zaskoczysz pozytywnie pracodawcę jakimś ciekawym szczegółem.

Trening czyni mistrza

Poproś najlepszego przyjaciela lub kogoś z rodziny, aby wcielił się w rolę pracodawcy i odegraj razem z nim scenkę, w trakcie której przeprowadzicie symulację prawdziwej rozmowy kwalifikacyjnej. Przed rozpoczęciem tego ćwiczenia przygotujcie sobie listę najczęściej zadawanych pytań przez pracodawcę, w tym również te dotyczące zarobków. Podczas rozmowy staraj się odpowiadać rzeczowo na zadawane pytania. W przededniu spotkania pozwól sobie na chwilę relaksu i koniecznie zadbaj o zdrowy sen. Rano nie zapomnij o pożywnym śniadaniu i dobrym humorze. Pamiętaj również, że strój dostosowany do okoliczności oraz punktualność to konieczność.

Jeden komentarz dla wpisu: “Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

  • 25 lutego 2020 at 14:29
    Permalink

    Skorzystałem z tej porady, i dostałem pracę znalezioną na waszym portalu. Dziękuje świetny artykuł

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.