Employer branding – zbędne działania czy przynosząca efekty strategia firmy? Akademia PR Commplace odpowiada

Marka pracodawcy, czyli tzw. employer branding, nabiera w Polsce coraz większego znaczenia. Pojęcie to związane jest z działem public relations firmy, który dąży do utrzymania pożądanego wizerunku w oczach odbiorców marki. Employer branding polega również na świadomym budowaniu, nie tylko wizerunku, ale filaru swojej marki, jakim jest podejście do otoczenia firmy. Czy podział na wewnętrzny i zewnętrzny employer branding ma jeszcze zastosowanie i jak wygląda jego sytuacja w 2021 roku?

Czym jest marka pracodawcy?

Employer branding, czy inaczej marka pracodawcy, polega na budowaniu zaufania do firmy w społeczeństwie. Ma to na celu przyciąganie do firmy wyspecjalizowanych i najlepszych pracowników, którzy mogliby zasilić szeregi przedsiębiorstwa, a tym samym poprawiać jego jakość i budować jego konkurencyjność.

Firma, która cieszy się złą sławą, niestety nie przyciąga ani klientów, ani dobrych pracowników. Obecnie nie jest łatwo pozyskać pracowników, którzy posiadaliby konkretne, dostosowane do wymagań firmy doświadczenie, dzięki któremu marka mogłaby wskoczyć na jeszcze wyższy poziom. Pracodawcy muszą prześcigać się w ofertach pracy, aby skusić kandydatów na rozmowy. Dobre opinie o marce sprawiają, że potencjalni pracownicy chętniej zgłaszają się na rekrutację, ponieważ firma wydaje im się zaufanym i godnym polecenia pracodawcą. Ogromny wpływ na tę opinię mają sami pracownicy, którzy są prawdziwą wizytówką firmy. To koło staje się idealną przestrzenią, do wykorzystania odpowiednich narzędzi i wytworzenia w oczach konkretnej grupy docelowej, odpowiedniego wizerunku. Czym różni się marka konsumencka od marki pracodawcy? O tym przeczytasz w artykule: https://commplace.pl/blog/czym-jest-marka-pracodawcy-i-dlaczego-jest-tak-wazna/.

Podział na employer brandningu na wewnętrzny i zewnętrzny

Ten podział pokazuje przede wszystkim zróżnicowane potrzeby oraz cele firmy. Employer branding zewnętrzny jest bowiem skierowany do kandydatów. Powinien przyciągać ich do firmy jak magnes. Dobry employer branding firmy sprawia, że pracownicy chcą pracować tylko tam, a otrzymanie umowy jest spełnieniem ich zawodowych marzeń. Wewnętrzna część employer brandingu służy potrzebom pracowników, którzy już pracują w firmie. Zapobiega on dużej rotacji, zwiększa identyfikację pracowników z firmą oraz ich zadowolenie z wypełnianych obowiązków. To prowadzi do eskalowania pozytywnych opinii, o czym przyszli pracownicy z pewnością mogą się dowiedzieć chociażby z sieci. Jakie są najważniejsze czynniki, dotyczące employer brandingu? O tym przeczytasz we wpisie: https://commplace.pl/blog/employer-branding-wewnetrzny-i-zewnetrzny-a-moze-to-juz-nieaktualny-podzial/.

EVP employer branding

Employee Value Proposition to nic innego jak korzyści, które pracodawca może zaoferować przyszłemu pracownikowi. Dzięki nowoczesnej definicji EVP, która oznacza ekosystem wsparcia, uznania i wartości, które pracodawca zapewnia pracownikom, możemy zauważyć, że nie są to jednak wyłącznie korzyści pieniężne. Obejmują one również inne korzyści, m.in. warunki zatrudnienia, atmosferę w pracy, udogodnienia, doświadczenia, najlepsze wykorzystanie potencjału pracy, uznanie. Wszystko to w zamian za umiejętności i zaangażowanie, które pracownik wnosi do firmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat EVP, zerknij do artykułu: https://commplace.pl/blog/evp-employer-branding-co-o-nim-wiesz/.

Employer branding w 2021 roku

Działania employer brandingu oparte są na doskonałych i niezwykle uniwersalnych narzędziach. Szczególnie, że w obecnych czasach mamy dostęp do wielu informacji, a sieć jest doskonałym źródłem wiedzy. Odpowiednio wykorzystane narzędzia sprawiają, że działania employer brandingowe to areał z wielkim potencjałem. Chcesz dowiedzieć się, jak dostosować narzędzia do założonych celów? O tym przeczytasz w https://commplace.pl/blog/dzialania-employer-brandingowe-w-2021-roku/.

Employer branding jako złożona strategia firmy

Dobrze skoordynowane działania employer brandingu wewnętrznego i zewnętrznego, mogą przyczynić się do wytworzenia pożądanej marki pracodawcy również w Twojej firmie. Należy bowiem usystematyzować strukturę celów i dobrać do nich odpowiednie narzędzia. Temat employer brandingu jest obszarem niezwykle złożonym. Wdrożenie działań powinno być oparte na doświadczeniu, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji PR, która w tym temacie posiada ogromną wiedzę oraz praktykę. Jeśli chcesz przeczytać znacznie więcej, na temat marki pracodawcy, wejdź na https://commplace.pl/blog/employer-branding/ i poznaj bliżej tę niezawodną strategię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.