Pomoc psychologiczna online – zalety i specyfikacja
Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że zdecydowana większość gabinetów psychoterapii przeniosła się do internetu, a wizyty u specjalistów odbywają się online. Taka forma pomocy psychologicznej ma wiele zalet.
Na czym polega pomoc psychologiczna online?
Obecne możliwości technologiczne umożliwiają prowadzenie pomocy psychologicznej w formie zdalnej. Są dwa rodzaje takiej pomocy: asynchroniczna i synchroniczna. Pierwszy z rodzajów jest niezbyt polecaną formą, ponieważ psycholog i klient kontaktują się ze sobą tylko za pomocą wiadomości mailowych lub nagrań głosowych, ale nie widzą się i nie prowadzą rzeczywistego dialogu. Z kolei synchroniczna forma jest bardzo dobra, ponieważ przypomina spotkania stacjonarne. Jedyną różnicą jest miejsce, ponieważ zamiast w gabinecie psychologa, takie spotkanie odbywa się online przy pomocy jednego z komunikatorów wideo. Pomoc psychologiczna przez internet jest dokładnie taka sama jak ta tradycyjna, ponieważ jej efekty i skuteczność są bardzo dobre. Każdy, kto przygotowuje się na wizytę online u psychologa, powinien zainstalować sobie jeden z komunikatorów, a także zadbać o odpowiednią atmosferę do rozmowy. Oznacza to, że dobrze jest wybrać zaciszne, spokojne miejsce w domu, w którym inni nie będą przeszkadzać. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie https://strefamysli.pl/pomoc-psychologiczna-online/.
Jakie są zalety pomocy psychologicznej online?
Pomoc psychologiczna w formie zdalnej ma wiele zalet. Przede wszystkim klient może zaoszczędzić dużo czasu poświęconego na dojazdy. Obecnie sporo osób pracuje z domu, więc zamiast dojeżdżać w określone miejsce samochodem lub komunikacją miejską, wystarczy przejść do wybranego pomieszczenia i połączyć się z psychologiem. Kolejną zaletą jest oszczędność pieniędzy wydanych na dojazdy, paliwo lub parking. Taka forma rozmowy z psychologiem ma więc niewątpliwe zalety dla osób z niepełnosprawnościami lub mieszkających w małych miejscowościach. Dodatkowym atutem jest brak konieczności spotykania się ze specjalistą w obcym otoczeniu, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z lękami, natręctwami lub fobią społeczną. Warto zaznaczyć, że w przypadku pomocy psychologicznej online można porozmawiać ze specjalistą na te same tematy, co w przypadku pomocy stacjonarnej. Oznacza to, że online można leczyć zaburzenia osobowości, depresję, a także uzależnienia. Należy dodać jednak, że w przypadku niektórych zaburzeń konieczny jest kontakt z psychiatrą, który zaleci farmakoterapię, a więc leki, które są niezbędne na przykład w przypadku schizofrenii. Pomoc psychologiczna w formie zdalnej ma sporo zalet, jest wygodnym i elastycznym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać w sytuacji, gdy pojawiają się problemy lub kryzysy życiowe. Takie spotkania są świetną alternatywą dla osób, które nie mogą lub nie chcą udać się na spotkanie stacjonarne.