Sposoby na radzenie sobie z wypaleniem zawodowym

Warto zdecydować się na walkę o zdrowie psychiczne, jeśli zdiagnozowano u Ciebie wypalenie (samoocena nie jest godna zaufania; zdecydowanie lepiej jest skontaktować się z psychoterapeutą, również zdalnie dzięki aplikacji). Oprócz stałej pomocy medycznej warto również zastosować w praktyce następujące środki. Zapoznanie się z nim z pewnością pomoże wam albo znajomym w walce z wypaleniem zawodowym.

Stworzenie i harmonogramu

Wyznacz jasne granice między pracą a życiem domowym, według wielu fundacji i ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego.

Zrób harmonogram pracy, którego możesz się trzymać. Posiadanie harmonogramu może pomóc Ci uniknąć stresu związanego z spóźnianiem się lub niekończeniem zadań na czas.

Zdobądź licznik i używaj go do planowania zadań i przypominania sobie o przerwach, jeśli chcesz, aby proces był przyjemniejszy.

Poprawa warunków pracy

Kuszące jest mieć nadzieję, że twoja sytuacja zawodowa ulegnie zmianie sama z siebie, ale tak się nie stanie. Teraz nadszedł czas na podjęcie działań w odpowiedzi na obecną sytuację.

Jeśli uważasz, że szef jest po twojej stronie, spróbuj z nim porozmawiać. Niewielka zmiana zakresu odpowiedzialności lub zmiana stanowiska pracy może czasami być korzystna.

Według badań z 2019 roku pracowników, którzy byli przygnębieni lub niespokojni w pracy, pomogło im to w dokonaniu następujących zmian:

  • unikanie problemów dotyczących obciążenia pracą za pomocą wyznaczania wyraźnych granic czasowych,
  • wdrożenie „work life balance”,
  • umiejętne identyfikowanie źródeł wewnętrznego stresu. Nie od dziś wiadomo, że bycie ostrożnym i uważnym co do swojego stanu fizycznego i psychicznego jest więcej, niż wskazane.

Praca to nie życie

2htpt9h9532t87y

Według badań niewyraźna granica między pracą a domem może zaostrzyć konflikt między pracą a rodziną. Ten jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą, o której myślisz, jeśli cierpisz na objawy wypalenia.

Wielu z nas pracuje teraz inaczej dzięki technologiom mobilnym. Spotkania Zoom i 24-godzinne skrzynki e-mail mogą pochłaniać czas, który wcześniej był przeznaczony na rodzinę i hobby.

Rozróżnienie między biznesem a życiem osobistym może być korzystne dla obu stron.

We wskazanych okolicznościach może to mieć decydujące znaczenie dla dalszej skuteczności wychodzenia z kryzysu. Poza pracą planuj spotkania lub zajęcia i uczęszczaj na nie regularnie. Przyniesie korzyści Twojemu ciału/umysłowi, a także Twoim przyjaciołom i bliskim.

helpinghand_original

Aplikacja Helping Hand

Podsumowanie

Niestety wypalenie może dotknąć każdego, niezależnie od wykonywanego zawodu czy stażu pracy. Nie powinieneś jednak rezygnować z realizacji zawodowych ambicji, w żadnym razie! Zamiast tego poszukaj profesjonalnej pomocy i zadbaj o własny stan psychofizyczny. Zwłaszcza, że z wieloma aspektami tego specyficznego schorzenia można walczyć zdalnie. Skończyły się bowiem czasy, gdzie wszystko należy załatwiać stacjonarnie w cztery oczy. Teraz wiele poszczególnych spraw, w tym terapię, można realizować za pośrednictwem aplikacji psychoterapeutycznych instalowanych na telefonie, czy tablecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.