Jak radzić sobie z odrzuconą aplikacją?

Odrzucona aplikacja w związku z ofertą pracy zawsze boli. Niezależnie od tego, czego się spodziewamy, zawsze tli się w nas nadzieja. Później pojawiają się pytania, które zadajemy sami sobie odnośnie własnych kompetencji, sytuacji na rynku pracy czy podejście pracodawców. Jak poradzić sobie z trudną sytuacją, jaką jest odrzucenie naszej kandydatury na wybrane stanowisko pracy?

Wyciszenie

Najlepszą receptą na gniew i frustrację związaną z odrzuceniem naszej aplikacji jest wyciszenie się. Powinniśmy się wstrzymać od obraźliwych komentarzy kierowanych w sposób pośredni, jak i bezpośredni do firmy, do której wysyłaliśmy zgłoszenie. Musimy zdać sobie sprawę, iż odbieramy taką sytuację osobiście, kiedy w danym przedsiębiorstwie przede wszystkim kierują się dobrem organizacji. Informacje tego typu powinny nas jedynie motywować do dalszych poszukiwań, a nie wzbudzać niechęć do pracodawców.

Kontynuowanie poszukiwań

Odrzucenie aplikacji w żadnym wypadku nie powinno wzbudzać w nas poczucia, iż należy przerwać poszukiwania pracy. Musimy wykształcić w sobie odruch bezwarunkowego podchodzenia do tego typu spraw. W ten sposób potraktujemy kolejną ofertę jako wyzwanie, a nie problem i podejdziemy do niego przede wszystkim bezemocjonalnie. Ważne, aby nadal wysyłać zgłoszenia również na oferty pracy, którym jedynie w pewnym stopniu jesteśmy w stanie sprostać. Być może się okaże, że wada zauważano przez jednego z pracodawców okaże się u innego zaletą.

Szlifowanie kompetencji

Jeśli odrzucenie naszej kandydatury poparte jest informacją zwrotną, zawierającą m.in. wskazówki, co należy uzupełnić w kwestiach wiedzy i umiejętności, warto z niej skorzystać. Dokształcanie się, branie udziału w kursach i specjalistycznych szkoleniach wyjdzie nam na dobre. W ten sposób bardzo szybko zareagujemy na wymagania rynku i damy do zrozumienia potencjalnym pracodawcom, iż jesteśmy w stanie odpowiadać na wymagania branżowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.