Rezygnujemy z kredytu konsolidacyjnego – jakie konsekwencje poniesiemy?

Jeśli chcesz uporządkować swoje finanse przy nadmiernym obciążeniu, dobrym rozwiązaniem może być konsolidacja kredytów, czyli połączenie ich w jedna całość z mniejszą ratą, która staje się realna do spłaty. Taką ofertę można znaleźć w wielu bankach, dzięki czemu każdy kredytobiorca powinien bez problemu otrzymać kredyt na miarę swoich indywidualnych potrzeb.

Kredyty konsolidacyjne to dobre rozwiązanie wtedy, gdy mamy co miesiąc do spłaty wiele różnych rat. Dobra konsolidacja chwilówek obejmuje także różnego rodzaju pożyczki pozabankowe, a nawet raty za sprzęt rtv czy agd. Trzeba jednak pamiętać, by kredyt konsolidacyjny zaciągać na tym etapie, gdy wszystkie raty spłacane są terminowo. Dzięki temu bank powinien bez problemu udzielić kredytu konsolidacyjnego, gdyż nie jesteśmy jeszcze w żadnej bazie dłużników czy biurze informacji gospodarczej, w którym obecność obniżałaby naszą zdolność kredytową i możliwość uzyskania finansowania w banku.

Nie warto rezygnować z kredytu konsolidacyjnego

Wszystkie kredyty konsolidacyjne funkcjonują podobnie jak inne kredyty, takie same prawa mamy więc jako kredytobiorcy. Jeśli zechcemy zrezygnować z kredytu konsolidacyjnego, również jest taka opcja w określonym ustawowo terminie. Wtedy poniesiemy tylko te koszty, jakie narosły do momentu rezygnacji. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają zbyt wiele rat do spłacania. Rezygnacja z kredytu konsolidacyjnego jest proszeniem się o poważne kłopoty finansowe. Prędzej czy później przestaniemy wszystkie raty spłacać w terminie, banki wypowiedzą nam umowy kredytowe i wtedy kłopoty finansowe będą się tylko powiększać. Kogo nie było stać na comiesięczne terminowe regulowane rat, tym bardziej nie będzie go stać na spłacenie od razu całego kredytu, który został wypowiedziany.

Kredyt konsolidacyjny również musi być dobrze przemyślany

Jeśli decydujemy się na kredyt konsolidacyjny, warto porównać ofertę co najmniej kilku banków i podstawowe parametry oferowanych kredytów. Mogą się one różnić w zależności od konkretnego banku. Nie podejmujmy więc decyzji o kredycie pochopnie, tylko zróbmy dokładną analizę zarówno ofert, jak i naszych możliwości finansowych. Dzięki temu już przy wnioskowaniu o kredyt będziemy dobrze wiedzieć, jaka rata do spłaty będzie dla nas realna i nie będzie nadmiernie obciążała domowych finansów. Oczywiście, trzeba pamiętać, by przy składaniu wniosku poinformować o wszystkich obciążeniach finansowych. Kredyt konsolidacyjny, który nie będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, również może być trudny do spłaty. A jeśli przestaniemy terminowo regulować jego raty, może się okazać, że jedynie pogłębimy nasze problemy finansowe. A kolejna konsolidacja kredytu będzie już niemożliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.