Rodzaje oprocentowania lokat bankowych

Oprocentowanie lokat decyduje o ich opłacalności oraz przewidywalności zysków, czyli wysokości odsetek uzyskanych od zdeponowanej kwoty. Patrząc pod tym kątem, lokaty terminowe można podzielić na dwa rodzaje: lokaty o oprocentowaniu stałym lub zmiennym, przy czym stopa procentowa zawsze podawana jest w stosunku rocznym i jest to tzw. oprocentowanie nominalne. Które z nich jest korzystniejsze?

Stałe oprocentowanie oznacza, że w czasie trwania lokaty obowiązuje stała stopa procentowa. Przykładowo: jeśli stopa ta wynosi 5%, to znaczy, że w ciągu roku od każdych stu złotych zdeponowanych na lokacie, bank doliczy do kwoty lokaty 5 złotych. Na tej podstawie łatwo obliczyć, że zakładając roczną lokatę w kwocie 1000 zł, klient banku uzyska odsetki w wysokości 50 zł.

Wysokość oprocentowania, a więc również wysokość odsetek, nie zależy w tym przypadku od kondycji gospodarki, rynków finansowych, stóp procentowych obowiązujących na rynku międzybankowym. Zakładając taką lokatę, można mieć pewność co do wysokości uzyskanych z tego tytułu dochodów. Można je wcześniej przewidzieć i skalkulować.

Przewidywalność to najważniejsza zaleta lokat o stałym oprocentowaniu.

Lokaty bankowe o oprocentowaniu zmiennym

Zmienność oprocentowania oznacza, że w czasie trwania lokaty bank może kształtować oprocentowanie (zmieniać stopy procentowe) na zasadach określonych w regulaminach lokat. Na wysokość oprocentowania mogą wpływać zmiany na rynkach finansowych i rynkach międzybankowych.
Stopy procentowe są w tym przypadku najczęściej uzależnione od wysokości stóp procentowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski oraz w oparciu o stopy oprocentowania na rynkach międzybankowych, czyli WIBID i WIBOR.

W praktyce oznacza to, że każda zmiana stóp procentowych NBP lub stóp procentowych WIBID i WIBOR może skutkować zmianą stopy procentowej lokaty terminowej z oprocentowaniem zmiennym. Oprocentowanie to może zostać zmniejszone lub zwiększone, w zależności od aktualnej sytuacji rynkowej.

Wadą lokat o zmiennym oprocentowaniu jest niemożność dokładnego skalkulowania potencjalnych zysków, jednak sama zmienność decyduje o lepszym dostosowaniu oprocentowania do zmieniających się warunków gospodarczych, co może skutkować możliwością uzyskania nieco większych odsetek.

Najlepsze lokaty

Czy w tej sytuacji można wskazać najlepsze lokaty? Raczej nie, bo ich ocena zależy od oczekiwań klientów banków.
Jeśli znasz swoje oczekiwania – najlepszą lokatę wyszukasz nieco łatwiej, a zadanie to ułatwi ci ranking lokat bankowych.

Jeden komentarz dla wpisu: “Rodzaje oprocentowania lokat bankowych

  • 12 lutego 2016 at 01:42
    Permalink

    Wybór lokaty bankowej to wbrew pozorom niełatwe zadanie, bo to właśnie ostateczny wybór decyduje o tym, ile w przyszłości na tym zyskamy. Dlatego, warto poświęcić chwilę, przejrzeć rankingi lokat, aby wiedzieć, gdzie dostaniemy najwięcej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.