Rosjanie pracujący w Polsce – trochę historii
Jeżeli chodzi o rodzimy rynek pracy, to panuje powszechne przekonanie, że wśród zatrudnionych osób są praktycznie sami Polacy. Wielu z nas narzeka na jego realia i niskie wynagrodzenia. Przy najbliższej okazji wyjeżdża się za granicę, w celu poprawy jakości życia. Ciężko wyobrazić sobie, że w Polsce chciałby pracować jakiś obcokrajowiec. Przecież sami za bardzo tego nie chcemy robić. Czasem na myśl przychodzą Ukraińcy, pracujący z reguły na czarno i za śmiesznie niskie pieniądze, ale nic poza tym. Przekonanie to jest błędne, a rzeczywistość trochę inna. Cudzoziemcy w naszym kraju obecni są od dawna. Nigdy nie było ich wyjątkowo dużo, ale zawsze stanowili niewielki procent społeczeństwa. Jedna z liczniejszych nacji na ziemiach polskich to Rosjanie.
Ilu ich tak naprawdę jest?
Przed 1939 rokiem na terenie Polski żyło ich całkiem sporo. Według licznych danych było to ok. 140 tysięcy osób. II Wojna Światowa sprawiła jednak, że w 1945 roku populacja liczyła już tylko 30 tysięcy osób. Obecnie szacuje się, że w Polsce stale przebywa ok. 10 tysięcy Rosjan. Podczas spisu powszechnego z 2011 roku przynależność do mniejszości narodowej zadeklarowało 8796 obywateli. W ostatnich latach notowana jest tendencja wzrostowa, ponieważ podczas spisu z 2002 roku było to 3 244 obywateli. Zamieszkują głównie wschodnią część kraju oraz województwo mazowieckie. W większości są wyznania prawosławnego, aczkolwiek w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim jest liczna grupa staroobrzędowców – grupa, która powstała w drugiej połowie XVII wieku na skutek rozłamu w rosyjskiej cerkwi prawosławnej.
Rosjan mieszkających w Polsce od wieków jest bardzo mało. Sprzyjało temu kilka czynników. Przede wszystkim czasy wojenne. Niemieckie wojska nie miały litości dla każdego, kto mówił po rosyjsku i tylko cud mógł sprawić, że komuś udało się przeżyć ciężkie czasy. Zmniejszenie populacji spowodowało również przesunięcie granic, w wyniku czego wiele ludzi znalazło się poza granicami Polski. Liczniejszą grupę stanowią osoby, które mają prawo czasowego lub stałego pobytu na ziemiach Rzeczypospolitej Polskiej. Przyjechały tutaj podczas fal migracyjnych, na przykład po rozpadzie Związku Radzieckiego i osiedliły się na stałe lub po prostu przyjechały w celach zarobkowych. Należy również zwrócić uwagę na tych, którzy przebywają i pracują nad Wisłą nielegalnie. Ich z przyczyn oczywistych trudno policzyć.
Jak żyje się Rosjanom w Polsce i jak z tym bywało dawniej?
Historia pokazuje, że życie obywateli rosyjskich na ziemiach polskich wcale nie było łatwe. Wielokrotnie zdarzały się przypadki prześladowań, ze względu na pochodzenie. W czasach Polskiej Republiki Ludowej musieli liczyć się z izolacją od Polaków. Rodziny mieszkały w zamkniętych grupach, bez możliwości codziennych kontaktów z obcą narodowością. Dla Rosjan mieszkających w Polsce przeżycie wojny było tylko prowizorycznym szczęściem. Władze polskie udawały, że nie mają o nich pojęcia, a Związek Radziecki nie chciał mieć z nimi nic wspólnego i uważał za zdrajców.
Nie wolno było tworzyć organizacji, otwierać szkół i ośrodków kultury, ani organizować festiwali. Na dobre traktowanie liczyć mogli tylko przedstawiciele wyższych klas społecznych. Zwykli obywatele wiedli raczej smutne życie. Wszystko zmienia się na lepsze i teraz mniejszości narodowe mogą liczyć na różne udogodnienia. Do najważniejszych rosyjskich organizacji należy zaliczyć stowarzyszenia „Rosyjski Dom” oraz “Wspólnota Rosyjska”. Odbywają się także m.in. konferencje Rosjan w Polsce, Dni Kultury Rosyjskiej w Białymstoku, czy Rosyjska Maslenica w Warszawie. Coraz chętniej integrujemy się wspólnie i prawie nikt nie czuje się źle z powodu bycia obywatelem Rosji w Polsce.
Artykuł opracowano wspólnie z serwisem http://rosyjski.pro – gramatyka języka rosyjskiego online.
Sporo informacji historycznych macie też tutaj Samorządna rzeczpospolita sprawdzian pdf. Polecam pobrać i poczytać