Rośnie popyt na pracowników handlu i sprzedaży

Prognozy polskiego rynku pracy są bardzo optymistyczne. Z każdym kolejnym rokiem spada bezrobocie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec marca br. w urzędach pracy było zarejestrowanych o 14 % mniej osób niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Popularność internetowych ofert pracy

Co 3 miesiące na łamach popularnego portalu ogłoszeniowego Pracuj.pl publikowany jest ranking „Rynek pracy specjalistów”. Wynika z niego, że jeszcze dwa lata temu w ciągu kwartału dodano około 98 tysięcy ofert zatrudnienia. Obecnie strona może pochwalić się ponad 121 tysiącami zamieszczanych przez pracodawców ogłoszeń w okresie od stycznia do marca bieżącego roku.

Co najmniej 1/3 Polaków deklarowała przynajmniej jednorazowe przeglądanie online portali ogłoszeniowych. Z tego narzędzia korzystają równie często poszukujący, jak i zamieszczający oferty. Szczególnie popularne są one w okresie letnim, kiedy sprawdzane są propozycje prac sezonowych oraz zagranicznych, głównie w charakterze opiekunów osób starszych oraz do zrywania owoców.

Najpopularniejsze branże i specjalności w Polsce

Na najszerszą możliwość zatrudnienia zdecydowanie mogą liczyć mieszkańcy województwa mazowieckiego. Dalej uplasowały się Dolny Śląsk i Wielkopolska, jednak suma łącznej liczby ofert z tych dwóch regionów Polski nadal będzie niższa od liczby ogłoszeń z Mazowsza. Aż prawie dziesięciokrotnie mniej propozycji pracy pochodziło z kolei z Podlasia i województwa świętokrzyskiego. Zestawienie wyraźnie wskazuje na Warszawę jako miasto o największej szansie na dostanie pracy.

W pierwszym kwartale 2016 r. najwięcej ofert o pracę dotyczyło branży handel i sprzedaż. Stanowiły one blisko 1/5 wszystkich ogłoszeń zamieszczonych na Pracuj.pl.

Następne w kolejności branże to: bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Wszystkie trzy najpopularniejsze odnotowały spory wzrost liczby opublikowanych ofert.

Handel i sprzedaż przodowały również w rankingu najczęściej poszukiwanych specjalistów. Tuż za nimi uplasowali się pracownicy działu obsługi klienta, a trzecie miejsce zajęli eksperci IT, wśród których skala wzrostu jest najbardziej dynamiczna. Jest to jedna z najbardziej przyszłościowych branż świata, a informatycy i programiści mogą liczyć na mnóstwo ofert pracy.

Popularność branży handel i sprzedaż

9-procentowy wzrost liczby ogłoszeń dotyczących tego sektora rynkowego uplasowały branżę handel i sprzedaż na pierwszych miejscach obu rankingów. Przedsiębiorcy handlu detalicznego i hurtowego podkreślają bardzo pozytywne prognozy dla ich branży oraz przewidują rosnącą skalę zapotrzebowania na pracowników tego działu, zwłaszcza przy uwzględnieniu nierozerwalnego powiązania branży handlowej z usługami transportowymi i działem logistycznym.

Szeroko poszukiwani byli specjaliści zajmujący się sprzedażą usług profesjonalnych oraz handlowcy z dziedziny motoryzacji, inżynierii i kosmetyki. Fachowcy z tej branży mogli również znaleźć zatrudnienie w sektorze finansowym oraz w budownictwie i nieruchomościach.

Raport opracowano wspólnie z serwisem oferującym wsparcie w handlu portal: www.stoisko.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.