Rotacja pracownicza – co oznacza?

Duża rotacja pracownicza w firmie oznaczać może, iż szefostwo ma problemy z utrzymaniem przy sobie pracowników bądź działa w specyficznej branży, który wymusza tego typu zjawiska. Jaki jednak ma ona wpływ na pracowników i charakter pracy?

Rotacja w sieciówkach

Firmy sieciowe niezależnie od branży bazują na dużej rotacji pracowniczej. Przeważnie ma to związek z nieskomplikowaniem wykonywanych obowiązków oraz niską odpowiedzialnością na wybranych stanowiskach. Ponadto, wielkość tego typu przedsiębiorstw wymusza wręcz rotację, gdyż nie istnieje możliwość utrzymania tak dużej liczby zatrudnionych przez cały rok. Największe wahania pracownicze występują w gastronomii oraz handlu i mają związek z funkcjonowaniem w różnych sezonach (zapotrzebowanie na pracowników tylko w okresie ruchu turystycznego bądź z okazji świąt).

Rotacja w małych przedsiębiorstwach

Rotacja w niewielkich przedsiębiorstwach przeważnie ma związek z kształtowaniem się firmy. Oznacza to, iż właściciele nie wiedzą do końca jak poruszać się po obecnym rynku pracy i jak funkcjonować w danej branży. Szukają oni więc kompetentnych pracowników, zwalniając jednocześnie tych, którzy okazują się nie mieć odpowiednich predyspozycji. W wielu przypadkach może to mieć jedynie związek z zachciankami szefostwa i poszukiwaniem pracowników idealnych, którzy nie istnieją.

Wpływ rotacji na pracę

Rotacja pracowników, niezależnie od wielkości i charakteru firmy, praktycznie zawsze ma szkodliwy wpływ. Praca w takim przedsiębiorstwie jawi się jako niestabilna, sama zaś polityka kadrowa jako niezrozumiała. Co więcej, wysoka rotacja oznacza bardzo często obniżone wymagania na wybrane stanowiska, a co za tym idzie – lekceważące podejście do wykonywanej pracy. Im niższe kwalifikacje pracowników, tym większa ilość i skala pomyłek, błędów oraz źle wykonanych obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.