Równowaga w życiu prywatnym i zawodowym

Dla wielu osób szczęśliwe życie oznacza osiągnięcie harmonii między sferą zawodową i osobistą. W dobie stresu i przemęczenia ogromem obowiązków marzymy, by osiągnąć spokój i równowagę. Co można zrobić, by obok satysfakcjonującej pracy mieć również czas dla siebie i bliskich?

Planowanie – to podstawa

Podstawą pogodzenia sfery prywatnej z zawodową jest dobre zarządzanie czasem. Warto korzystać z kalendarzy, w których będziemy zapisywać planowane na dany dzień czynności. Często okazuje się, że porządkując swój plan dnia odkrywamy, że mamy całkiem sporo wolnego czasu, który dotychczas niepostrzeżenie przeciekał nam przez palce. Dodatkowe godziny możemy poświęcić na pielęgnację więzi z bliskimi, realizację pasji lub wypoczynek czy sen.

Odpowiednia ilość snu

Wystarczająco długi, dobrej jakości sen ma kluczową rolę dla naszego funkcjonowania w ciągu dnia. Jeżeli jesteśmy niewyspani, nawet wykonywanie rutynowych czynności będzie sprawiało kłopoty. Po zdrowym, krzepiącym śnie będziemy dużo efektywniej pracować. Wszystkie zadania wykonamy dużo sprawniej i szybciej niż osoba niewyspana. W ten sposób zaoszczędzimy czas, a po powrocie z pracy wciąż będziemy mieć dużo energii, którą możemy poświęcić rodzinie lub zainteresowaniom.

Asertywność

Asertywność jest niezwykle przydatna zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jeżeli zależy nam na osiągnięciu równowagi, koniecznie wypracujmy u siebie tę cechę. Dzięki niej łatwiej będzie stawiać granice w pracy i nie pozwolimy wykorzystywać się przez toksycznego współpracownika. Osobie asertywnej łatwiej zrealizować wcześniej ustalony plan dnia. Informacje o tym, jak można pracować nad asertywnością, można znaleźć m.in. na Pracuj.pl.

Sport i zdrowa dieta

W osiągnięciu równowagi między życiem prywatnym i zawodowym bardzo pomocny jest zdrowy styl życia. Jeżeli nasz organizm jest właściwie odżywiony oraz stymulowany regularną aktywnością fizyczną, działamy dużo bardziej efektywnie. Znacznie ułatwia to znalezienie wystarczającej ilości czasu na każdą z dziedzin naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.