Rozliczanie dochodów studenta

Rzadko się zdarza, aby student nie osiągał żadnego dochodu z tytułu umowy o pracę lub też stypendium. Coraz większa grupa studentów zarabia, przede wszystkim na podstawie umów o dzieło oraz umowy zlecenia. Jest również spory krąg studentów prowadzących działalność gospodarczą, a nawet takich zatrudnionych na etacie. Stypendia socjalne oraz naukowe stanowią także pokaźny dochód dla żaków. Trzeba pamiętać, ze część z wyżej wymienionych dochodów zostaje objęta obowiązkiem corocznego rozliczenia z fiskusem.

Warto więc znać określone zasady, ponieważ nieznajomość prawa podatkowego nie zwalnia, niestety, z kary w przypadku niespełnienia wymogów stawianych przez Urzędy Skarbowe w naszym kraju. Z całą pewnością, jeżeli tylko się ma jakiekolwiek wątpliwości tej kwestii, to należy poprosić o pomoc biuro rachunkowe, które nie tylko podpowie konkretne rozwiązania, ale też pomoże w wypełnieniu odpowiedniego formularza PIT.

Czy stypendia podlegają obowiązkowi rozliczenia się studenta z fiskusem?

Studentom mogą być przyznane dwa rodzaje bezzwrotnej pomocy finansowej. Mianowicie, studenci osiągający dobre wyniki w nauce otrzymują stypendium naukowe, a ci znajdujący się w ciężkiej sytuacji materialnej dostają stypendium socjalne. Stypendium naukowe najczęściej bywa wypłacane przez określony czas, np. rok akademicki, ale może także mieć charakter jednorazowej pieniężnej gratyfikacji. Te świadczenia oczywiście stanowią określony dochód dla studenta, ale niekoniecznie muszą zostać opodatkowane. Prawo o Szkolnictwie Wyższym wyraźnie stanowi, iż każdy student ma sposobność ubiegania się o pomoc materialną ze środków, które są przeznaczone na określone cele w budżecie państwa. Może to być stypendium socjalne, ale również stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendium ministerialne za wybitne osiągnięcia sportowe, stypendium mieszkaniowe, czy też stypendium za dobre wyniki w nauce i sporcie.

W tych przypadkach, bez względu na wartość otrzymywanych świadczeń, ten dochód jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych i tym samym nie trzeba go uwzględniać w rocznym rozliczeniu.

Stypendia wypłacane przez pozarządowe organizacje pożytku publicznego są również zwolnione od podatku, o ile dochód roczny uzyskany z tego tytułu nie przekracza kwoty 3800 zł. W przypadku kwoty wyższej od limitu, należy oczywiście odprowadzić stosowny podatek oraz złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym formularz PIT-37. Warto nadmienić, że podatek jest naliczany jedynie od danej nadwyżki ponad limit 3800 zł. W przypadku wszelkich wątpliwości, dobrze poprosić Biuro Rachunkowe o pomoc w rozliczeniu, aby nie popełnić żadnego błędu, który
może skutkować karami nałożonymi przez fiskusa.

Jak wygląda rozliczenie w przypadku podjęcia pracy przez studenta?

Najczęściej stosowaną formą zawieranych umów z żakami jest umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Wówczas obowiązkowe jest oczywiście opodatkowanie oraz złożenia odpowiedniego zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego. Zeznanie wypełnia się na formularzu PIT-37 na podstawie otrzymanego od pracodawcy formularza PIT-11. Należy zawsze pamiętać, że ostateczny termin rozliczenia z fiskusem za dany rok podatkowy przypada 30 kwietnia. Inną istotną kwestią jest oczywiście kwota wolna podatku, która obecnie wynosi 3091 zł. Oznacza to, że w przypadku nieprzekroczenia tego limitu, nie jest pobierany podatek dochodowy. W związku z tym, że obowiązkiem pracodawcy jest pobieranie zaliczki na podatek dochodowy, to jeżeli student osiągnął dochód roczny niższy od kwoty 3091 zł, to podatek jest mu oczywiście zwracany. Nie oznacza to jednak zwolnienia od obowiązku złożenia zeznania podatkowego i o tym trzeba bezwzględnie pamiętać. Oczywiście, student mający działalność gospodarczą musi także prowadzić księgowość, lub np. zatrudnić stosowne biuro rachunkowe oraz pamiętać o odprowadzeniu podatków i złożeniu corocznego rozliczenia podatkowego. Również studenci zatrudnieni na etacie nie są zwolnieni z rozliczeń podatkowych. Ich także obowiązuje PIT-37, który muszą dostarczyć do stosownego Urzędu Skarbowego. Można to uczynić osobiście się udając do Urzędu Skarbowego z wypełnionym PIT-37 albo też poprosić biuro rachunkowe o pomoc przy wypełnieniu i przesłaniu rozliczenia. Jest jeszcze opcja rozliczenia przez Internet za pomocą interaktywnego formularza.

Wybór metod nie ma znaczenia, natomiast kluczowa jest pamięć o obowiązku corocznego rozliczenia.

Szczegółowe informacje pod adresem: http://www.kognitariat.pl/

 

Jeden komentarz dla wpisu: “Rozliczanie dochodów studenta

  • 26 października 2016 at 09:18
    Permalink

    Mi dochody rozlicza biuro http://www.mrwallet.pl. Nie mam czasu się nad tym głowić podczas studiowania. Nie płacę dużo a mam przynajmniej pewność, że wszystko jest ok.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.