Rozliczenie podatku z Niemiec, a PIT/ZG – co warto wiedzieć?

Wyjazdy za granicę często spowodowane są jedną z dwóch kwestii – poszukiwaniem pracy lub wypoczynkiem. W przypadku planowania urlopu formalności nie są przytłaczające, raczej wiążą się one z organizacją czasu wolnego, zakwaterowaniem i ubezpieczeniem. Natomiast decydując się na wyjazd w celach zarobkowych, nie tylko powinniśmy być niezwykle ostrożni podczas podpisywania umowy, ale także musimy pamiętać o rozliczeniu podatku z tytułu dochodu. Komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec oraz czy konieczne jest dostarczenie w tym celu załącznika ZG? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Kto może uzyskać zwrot podatku z Niemiec oraz jakie dokumenty są niezbędne?

Każda osoba, która wykonywała legalnie pracę na terenie Niemiec na podstawie podpisanej umowy, może ubiegać się o zwrot podatku. Niestety to nie jedyny warunek. Oprócz tego podatek od wynagrodzenia musi być wyższy, niż zakładał to urząd skarbowy. Gdy wszystko się zgadza, konieczne jest dostarczenie w określonym terminie do odpowiedniego organu rocznego zestawienia podatkowego – w innym razie nie będzie możliwe otrzymanie zwrotu.

 

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne? Przygotuj m.in.:

  • kopię dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego lub paszportu,
  • zaświadczenie UE/EOG zawierające informacje o uzyskiwanych przez Ciebie dochodach – musi zostać podbity przez polski Urząd Skarbowy,
  • umowę najmu mieszkania/domu,
  • rachunek za media,
  • bilety na komunikację miejską, które są potwierdzeniem dojazdów do pracy – jeżeli chcesz ubiegać się o przyznanie ulgi podatkowej.

Poza powyższymi kwestiami trzeba pamiętać również o karcie podatkowej i załącznikach – co jednak bywa bardzo skomplikowane dla osób niemających styczności z księgowością. Dlatego warto wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło “Ranking firm – zwrot podatku z Niemiec”, dzięki czemu z łatwością znajdziesz zestawienie najlepszych biur rachunkowych zajmujących się rozliczaniem podatku z Niemiec.

Czy musisz dostarczyć załącznik ZG?

Jeżeli poza granicami Polski wykonywałeś pozarolniczą działalność gospodarczą lub otrzymywałeś wynagrodzenie z zagranicznych źródeł powinieneś dołączyć do deklaracji załącznik ZG. Oprócz tego warto mieć na uwadze, ze jeżeli otrzymywałeś dochód z innych źródeł m.in.: renty, emerytury wynajmu, dzierżawy czy pozarolniczej działalności gospodarczej – również musisz dostarczyć wspomniany wcześniej druk. Nie jest on koniecznością w przypadku gdy to polski pracodawca wypłacał Ci wynagrodzenie. Więcej informacji na ten temat oraz szczegóły dotyczące PIT-36 przeczytasz w artykule – https://rozliczpodatek.pl/pit-zg-co-to-jest-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-zalaczniku-dochodow-zagranicznych/. Taka dawka praktycznej wiedzy z pewnością ułatwi Ci dopiąć formalności na ostatni guzik bez większego stresu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.