W jaki sposób poradzić sobie z rozliczeniem deklaracji podatkowej, gdy posiada się grunty rolne?
Konieczność opłacenia podatków występuje każdego roku. Posiadając określone składniki majątku, trzeba brać pod uwagę, że niezbędne jest zapłacenie podatku. Bywa to ważne szczególnie dla tych podatników, którzy dopiero nabyli określone aktywa. Jeśli jest się właścicielem gruntów rolnych, wówczas konieczne jest złożenie odpowiedniej deklaracji. Jest to deklaracja dr-1, która pozwala na przedstawienie informacji urzędowi skarbowemu o podatku do zapłacenia. Natomiast wysokość podatku jest zależna od wielu czynników.
Kiedy trzeba zapłacić podatek rolny?
Nie wszystkie użytki rolne podlegają opodatkowaniu. Zanim określi się, czy konieczny jest do zapłacenia podatek rolny, konieczne jest określenie, w jaki sposób grunt jest użytkowany. Podatek musi być zapłacony za grunty rolne, które nie są przeznaczone do prowadzenia innej, niż rolnicza działalności. Jeśli użytki rolne są określone w normie obszarowej, jako przeznaczone na działalność rolniczą wówczas musi być złożona odpowiednia deklaracja podatkowa.
Z deklaracji podatkowych dotyczących podatku rolnego muszą skorzystać:
- właściciel gruntów,
- posiadacze samoistni,
- użytkownicy wieczyści,
- dzierżawcy,
- posiadacze gruntów należących do Skarbu Państwa.
W jaki sposób określić obowiązek podatkowy?
Określenie obowiązku podatkowego ma duże znaczenie, gdyż wpływa na to, czy musi być złożona konkretne deklaracja podatkowa. Dla uzyskania pewności, czy niezbędne jest opłacenie konkretnego podatku można:
- skorzystać z porad doradców podatkowych,
- sprawdzić interpretacje ministerstwa finansów,
- wykorzystać porady dostępne na przyjazne-deklaracje.pl,
- skorzystać z informacji dostępnym w urzędzie skarbowym.
W ten sposób można uzyskać pewność, że powstał konkretny obowiązek podatkowy. Z urzędu skarbowego można uzyskać najbardziej pewne informacji. Natomiast kontakt z urzędem skarbowym nie zawsze jest łatwy. Często trzeba czekać w kolejkach, a dodatkowo nie zawsze można uzyskać w krótkim czasie konkretną informację. Znacznie szybciej można dowiedzieć się jakie deklaracje podatkowe złożyć na stronach poświęconych podatkowym. Pozwala to znacznie skrócić czas, w którym można rozliczyć się z zobowiązań podatkowych.
Jak przygotować deklaracje podatkowe?
Jeśli zamierza się przygotować deklarację podatkową, można skorzystać z form papierowych oraz elektronicznych. Obecnie deklaracja ir-1 złożona w formie elektronicznej może być znacznie wygodniejszym rozwiązaniem dla podatników. Przede wszystkim taka informacja podatkowa może być znacznie szybciej dostarczona do urzędu. Nie jest konieczne samodzielne udanie się do urzędu w celu złożenia deklaracji. Dodatkowo przy wypełnianiu deklaracji formie zdalnej można wykorzystać programy, które ułatwiają ustalenie wysokości osiągniętego dochodu. Równocześnie można mieć pewność, że kwotę określającą wysokość zobowiązania podatkowego ustaliło się właściwe. W ten sposób można mieć pewność, że usiści się podatek dochodowy w odpowiedniej kwocie. Dostępne w Internecie programy do rozliczania podatków do znaczenia ułatwienie między innymi dla podatnika podatku dochodowego. Jednak odpowiednio przygotowane programy są kierowane również do płatników opłacających podatki od przychodów ewidencjonowanych. Z reguły firmy korzystają z programów do rozliczania podatków, co znacznie ułatwia regularne realizowanie rozliczeń. W ten sposób można sprawnie rozliczać się z podatków od towarów i usług, gdzie zobowiązanie podatkowe powstawać może w kolejnych miesiącach. Przy zobowiązaniach podatkowych, które trzeba regularnie opłacać, ważne jest dostarczanie takich informacji do urzędów na czas. Jak wskazuje ministerstwo finansów, czas trwania postępowania podatkowego nie powinien przekroczyć miesiąca. Urząd skarbowy musi działać z literą prawa.