Rozmowa o pracę z kandydatem w branży IT okiem rekrutera.

Praca w branży IT cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które poszukują zatrudnienia. Także firmy aktywnie działające w tej branży stale poszerzają zespoły swoich specjalistów i zasilają firmowe szeregi nowymi pracownikami. Poszukiwanie dobrego, sprawdzonego programisty wymaga jednak sporo czasu, o czym doskonale wiedzą rekruterzy, którzy na co dzień zajmują się poszukiwaniem pracowników dla IT.
Rekrutacja w branży IT raczej niczym nie różni się d poszukiwania pracowników w innych branżach. Jeśli firma nie znajduje nikogo z polecenia, uruchamia tradycyjny proces rekrutacyjny, czyli wystawia ogłoszenie na portalach branżowych i wybiera spośród nadesłanych aplikacji dokumenty tych kandydatów, z którymi chce się później spotkać na spotkaniu rekrutacyjnym. Z jakimi problemami najczęściej spotykają się rekruterzy?

CV kandydatów nie zawsze mówią prawdę o kwalifikacjach

Usprawnij swoje usługi cyfrowe dzięki systemowi IT Service Management (ITSM.)Osoby, które szukają pracy w IT, często a w stanie nieco zakłamać czy upiększyć rzeczywistość, aby jak najlepiej wypaść przed pracodawcą i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zatrudnienia. Kłamstwa w CV zdarzają się dosyć często, a w przypadku branży IT i pracy dla programistów dotyczą przede wszystkim kwalifikacji i posiadanych umiejętności. Kandydaci często wpisują sobie biegłą znajomość poszczególnych języków oprogramowania, gdy tymczasem w praktyce na temat wielu z nich mają mgliste pojęcie. Często można to namierzyć już podczas rozmowy kwalifikacyjnej z przyszłym programistą. Wystarczy, że osoba prowadząca rozmowę doskonale zna się w danym temacie, a dosyć szybko wykryje nieścisłości między tym, co było napisane w CV, a tym, co dany kandydat faktycznie potrafi. Kłamstwa w CV można również szybko wykryć przy zleceniu kandydatom przykładowych prac, które mają na celu ocenę ich umiejętności. Wtedy tez dosyć łatwo ocenić, kto w CV napisał prawdę, a kto nieco upiększył rzeczywistość.

Rozmowa o zarobkach jest na drugim planie

Rozmowy o pracę w branży IT często bywają również koncertem życzeń kandydatów, którzy doskonale zdaja sobie sprawę z poziomu zarobków w branży i żądają często dosyć wysokie stawki. Trzeba jednak mieć świadomość, że na naprawdę wysokie zarobki mogą liczyć ci fachowcy, którzy mają doskonałe kwalifikacje i doświadczenie. Początkujący programista raczej nie może liczyć na pięciocyfrowe wynagrodzenie i powinien mieć świadomość, że rozmowę o wynagrodzeniu powinien rozpocząć z zupełnie innego pułapu. Aby lepiej poznać branżę i móc dobrze przygotować się do pracy w IT, warto zajrzeć na Rekord Systemy Informatyczne, gdzie można poznać specyfikę pracy programistów i innych fachowców z branży IT, a także zapoznać się z przykładowymi projektami. Dobre poznanie branży zdecydowanie będzie atutem podczas późniejszej rozmowy kwalifikacyjnej. Im lepiej przyszły pracownik będzie przygotowany, tym łatwiej będzie rekruterowi ocenić, czy faktycznie sprawdzi się w pracy na danym stanowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.