Jaka jest różnica między kartą debetową i kredytową?

Cechy wyróżniające kartę debetową od kredytowej są dla dużej części konsumentów tajemnicą. Wiedza ta nie okazuje się zbyt przydatna przy zakupach. Niemniej jest kluczowa w zrozumieniu umów, ofert czy w komunikacji z instytucjami kredytowymi.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa jest połączona z kontem bankowym (niemal zawsze z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, rachunkiem bieżącym). Zazwyczaj otrzymywana jest za darmo przy zakładaniu konta w banku i automatycznie przesyłana ponownie przed upływem terminu ważności. Karta debetowa umożliwia płatności we wszystkich sklepach z terminalami płatniczymi. W zależności od umowy możemy otrzymać darmową kartę debetową bez względu na liczbę płatności, albo może być wymagana minimalna liczba albo kwota płatności w miesiącu.

Bank może nam udzielić debetu, czyli pozwolić na płatność powyżej zgromadzonej kwoty. Kwota należności zostaje pobrana automatycznie przy otrzymaniu następnego wynagrodzenia. Często za samo prawo do skorzystania z debetu w dowolnym momencie należy płacić.

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa wiąże się z udzieleniem kredytu właścicielowi w ramach określonego limitu. Kredyt należy zwykle spłacać po 30 dniach od zaciągnięcia lub raz w miesiącu. W niektórych miejscach za granicą (np. w wypożyczalniach samochodu) kaucję można zapłacić tylko przez kartę kredytową.

Należy mieć świadomość, że karta kredytowa nie może być debetowa. Jeśli wyczerpiemy limit udzielony przez bank, niemożliwe jest dalsze zaciąganie zobowiązań (o ile umowa nie przewiduje inaczej). Dopiero po uregulowaniu bieżącego kredytu, możliwe jest ponowna płatność kartą kredytową.

Karta kredytowa daje często możliwość skorzystania z programów lojalnościowych czy zwrotu pieniędzy. W przypadku karty kredytowej możliwe jest również budowanie pozytywnej historii kredytowej, która zwiększa nasz rating kredytowy. W konsekwencji możliwe będzie uzyskiwanie korzystniejszych ofert np. kredytów hipotecznych.

Karta debetowa a kredytowa — różnice

Podpisując umowę z instytucją kredytową, znajdziemy w niej odpowiedni zapis wskazujący na uzyskaną kartę. Niemniej zapisy umowne i podpisywane aneksy do umów nie zawsze pozwalają klientowi orientować się w otrzymanych produktach finansowych.

Karta debetowa a kredytowa nie ma różnic w wyglądzie. 16 cyfr zgrupowane po cztery, data ważności i nazwisko posiadacza karty są zarówno na karcie kredytowej, jak i debetowej. Jeśli nie wiemy jaką kartę płatniczą mamy, to wystarczy obejrzeć przednią stronę karty. Co do zasady napis „debit” ma karta debetowa a kredytowa „credit”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.