Różnica między SEM i usług SEO – ważna wiedza dla e-przedsiębiorcy

Niektórzy uważają, że usługi SEO (optymalizacja pod wyszukiwarki) i SEM (marketing w wyszukiwarkach) to synonimy, wymienne terminy. Nie o to chodzi. W rzeczywistości SEO jest podzbiorem SEM. Chociaż większość SEM wykonuje tradycyjne usługi SEO (optymalizacja witryn organicznych), SEM jest zasadniczo częścią szerszego zakresu marketingu internetowego.

Marketingowa strona SEM obejmuje reklamę i marketing docelowy w celu napędzania ruchu na stronach internetowych. Obejmuje to, ale dotyczy nie tylko:

Opłatę za włączenie – firma SEM ręcznie przekazuje witrynę do odpowiednich wyszukiwarek i katalogów. Opłaty za zgłoszenie są wymagane w przypadku zgłoszeń do wyszukiwarek i katalogów. Wiele firm SEM gwarantuje, że witryna zostanie indeksowana przez wyszukiwarki w krótkim okresie czasu.

Zaufane kanały – gdy strona nie jest indeksowana, lub witryna działa z dynamicznych stron pobieranych z bazy danych, nie są one możliwe do zobaczenia i indeksowania przez roboty. Zaufane kanały wysyłają tę dynamiczną treść w formacie XML, dzięki czemu mogą być indeksowane przez wyszukiwarki.

Śledzenie ROI – firma SEM śledzi statystyki zgromadzone w kanałach marketingowych w celu wykazania trendów ROI.

Marketing e-mailowy – firma SEM wysyła reklamy e-mail, zazwyczaj adresowane do klientów związanych z klientem SEM.

Tradycyjne reklamy – reklamy są wyświetlane na SERP (Search Engine Results Page). Reklamy są oparte na słowach kluczowych wprowadzonych w wynikach wyszukiwania, a opłaty są generowane przez wyświetlenia (płacisz za reklamę, nawet jeśli nie została kliknięta).

PPC – ogólnie są to reklamy tekstowe, gdzie kopia jest napisana przez reklamodawcę. Reklamodawca PPC umieszcza kwotę stawki, wybierając opłatę jaką płacą za kliknięcie reklamy. Typowo, im wyższa stawka, tym lepiej umieszczona reklama w SERP.

SEM ma swoje zalety, ponieważ Twoja witryna może uzyskać natychmiastowy wzrost ruchu, jeśli strategia kampanii się powiedzie. Ale poleganie wyłącznie na marketingowej stronie SEM ma swoje wady. Może to być kosztowne, ponieważ koszty będą gromadzić się z reklam i PPC. Co więcej, te taktyki marketingowe niekoniecznie gwarantują wydajność Twojej witryny, bo wpływ na to ma także najlepszy SEO hosting. Marketing w wyszukiwarkach może generować ruch początkowy na Twoich stronach internetowych, ale wzrost ten będzie krótkoterminowy, jeśli Twoje strony są słabo rozmieszczone i zawierają słabą lub nieistotną treść. Strony internetowe muszą być dobrze napisane, zarówno z punktu widzenia programowania, jak i estetyki.

Załamania marketingu w wyszukiwarkach w połączeniu z optymalizacją pod kątem wyszukiwarek mogą stanowić przytłaczające zadanie dla każdej firmy. Choć duża firma SEM może być w stanie poradzić sobie z obciążeniem zarówno marketingiem, jak i stroną SEO firmy, specjalizacja zapewni zapewne lepsze wyniki. SEO jest procesem bardziej technicznym niż SEM i obejmuje głębsze zrozumienie algorytmów wyszukiwarek. Firma SEO również określa jak zoptymalizować witrynę pod kątem maksymalnej wydajności w sposób organiczny, tak, aby na bieżąco była ona wyświetlana i znajdowana w wyszukiwarkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.