Rynek usług turystycznych w polsce – raport

Rynek usług turystycznych w wymiarze online, jak można się domyślać – z roku na rok ma się coraz lepiej. Jest to w sposób oczywisty związany z faktem, że coraz więcej osób ma dostęp do sieci internetowej, czynnie z niej korzysta i to na całym świecie. W naszym kraju naprawdę ciężko byłoby znaleźć miejsce pozbawione podłączenia do Internetu. Ponadto wzrasta też każdego roku poziom zaufania przeciętnego konsumenta do zakupów wykonywanych za pośrednictwem sieci.

Świadomość konsumentów

Dzisiejszy konsument to świadomy konsument – stąd sprawdza czy dana firma bądź agencja w branży turystycznej faktycznie jest tą jakiej warto zaufać – czy posiada pozytywne, rzetelne opinie tudzież certyfikaty potwierdzające jej wiarygodność. Nie można też nie wspomnieć na temat usług mobilnych rynek usług turystycznych odnotowuje coraz to większy skok zainteresowania transakcjami za pośrednictwem tabletów czy smartfonów.

Najciekawsze dane prowadzą do tego, że  jeszcze kilka lat temu bo w 2011 r. 29 proc. usług turystycznych było realizowanych poprzez sieć, a to całe 34-proc. Więcej niż w r. 2010. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej danym pochodzącym z raportu firmy badawczej PhoCusWright o nazwie „Turystyka online na rynkach Europy Wschodniej”.

 Wzrost sprzedaży o 9%

K01W Polsce jest dużo ciekawiej, wystarczy przytoczyć fakt że całkowita sprzedaż usług turystycznych w Polsce jest większa dzisiaj o 9 proc! Przeliczając to na pieniądze mówimy o miliardach. Te same tendencje można zauważyć również oczywiście w odniesieniu do sprzedaży online usług turystycznych na terenie całej Europie Wschodniej. Co jeszcze dodają w tym temacie autorzy raportu? A no pozwalają sobie na dość interesujące prognozy mówiące o tym, że w trym 2016 roku ta sprzedaż usług turystycznych w Polsce wzrośnie jeszcze bardziej – do większej kwoty, do większych procentów. Powoli usługi turystyczne zakupione za pośrednictwem sieci internetowej będą stanowić blisko połowę wszystkich – i to bez względu na ciągle wspominany kryzys w strefie euro. Krótko mówiąc – nie ma powodów do obaw, bowiem polski rynek turystyczny ma się naprawdę dobrze i cieszy się naprawdę dobrą kondycją. Spójrzmy jeszcze raz na dane w raporcie – w ubiegłym roku turystyka przyjazdowa również wzrosła o całe 4,5 proc. – to aż 60 mln przyjazdów w ciągu roku, brzmi imponująco prawda?

A na co kładą największy nacisk nasze polskie biura podróży online?

Przede wszystkim skupiają się na ofertach lotniczych. Nie brakuje również w ofertach umieszczanych na stronach internetowych tych związanych z wypożyczalniami samochodów tudzież hotelami i innymi opcjami noclegowymi. I właśnie a propos stron internetowych – dzisiaj posiadanie takowej to absolutne must have każdej agencji turystycznej która chce mieć prawo byty w branży. Niezbędna też okazuje się realizacja strategii marketingowych – z serwisami społecznościowymi włącznie. Bardzo dobrze rozwijającym się trendem jest również oferowanie Klientom możliwości rezerwacji online, choć cóż – nie każde biuro podróży zdecydowało się na ten moment z tego skorzystać.

Co jeszcze w raporcie?

Widzimy, że kanały online mają coraz większe znaczenie, jeśli chodzi o zakup usług turystycznych. Nic dziwnego, bowiem internet jest coraz bardziej dostępny w naszym pięknym kraju. Już większa część populacji może z niego korzystać – na co dzień i od święta w swoim własnym domu. 2015 rok to także ten kiedy usługi turystyczne objęły już aż 16 proc. rynku e-commerce. Ta liczba ciągle rośnie – również za sprawą wykorzystania przez polaków do zakupu usług turystycznych urządzeń moblinych. Smartfony cieszą się w tej kwestii naprawdę dużą popularnością. Ta liczba również rośnie i to w naprawdę szybkim tempie.

Podsumowując – jeśli jest się dzisiaj w branży turystycznej – trzeba być też w tej branży w wersji online. Bez tego zostanie się dosłownie wymiecionym przez konkurencje, która to idzie z duchem czasu, a nawet stara się go wyprzedzać proponując co chwilę swoim klientom nowe, coraz wygodniejsze rozwiązania. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w wyżej wymienionym raporcie.

Raport opracowała firma dreamtours.pl organizująca między innymi wczasy na Dominikanie

2 komentarz dla wpisu: “Rynek usług turystycznych w polsce – raport

 • 1 czerwca 2016 at 07:30
  Permalink

  Raport nie zawiera najważniejszego: kosztów transportu rozbiciem na poszczególnych przewoźników a to przecież bardzo ważna część turystyki sprawny transport. Ciekawi mnie ile osób podróżuje jeszcze pociągami a ile samochodami własnymi? Ma ktoś takie zestawienie? My nie mamy własnego samochodu. Zadrogi w utrzymaniu. W wakacje natomiast od zawsze wypożyczamy po prostu samochód (najczęściej na https://comfortcar.pl/ bo już nas tam znają). Koszty są stosunkowo niskie i co najważniejsze nie obchodzi mnie całe serwisowanie samochodów, ubezpieczenia itp.

  Odpowiedz
 • 10 stycznia 2017 at 11:14
  Permalink

  Ja jeżdżę zawsze w inne miejsca. Często wycieczki organizujemy sami ale zdarza się nam też korzystać z biur turystycznych. W tym roku mamy plany wyjazdu na wyspę Korfu. Malownicza miejscowość nieprawdaż? :) Dla niewtajemniczonych podam link do fotek z Korfu http://salatkapogreckuwpodrozy.pl. Miłych wczasów życzę! :)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.