Samochodem po Europie – co wiedzieć o wynajmie pojazdu?
Wynajem samochodu jest najbardziej elastycznym i wyzwalającym sposobem na poznanie Europy. Z wyjątkiem Szwajcarii, gdzie jest kilka wiosek wolnych od samochodów, samochód oferuje dostęp do najmniejszych wiosek.
Na co zwrócić uwagę?
Należy pamiętać, że na całym kontynencie europejskim jest o wiele więcej dróg utwardzonych niż linii kolejowych dla pasażerów. Wynajem samochodów w Europie stał się w ostatnich latach bardziej skomplikowany. Kupujący muszą mieć wiedzę na temat ubezpieczeń, wymiany walut, europejskich samochodów oraz tego, w jaki sposób wypożyczalnie i sprzedawcy internetowi ustalają opłaty – z których wiele jest obowiązkowych – dodawanych do podstawowych stawek czynszowych. Podejmowanie właściwych decyzji dotyczących rodzaju samochodu, ubezpieczenia, punktu odbioru i zwrotu może zaoszczędzić najemcy setki, a może nawet tysiące złotych. Ten artykuł została zaprojektowany, aby pomóc czytelnikowi w podjęciu tych decyzji.
Wynajem samochodów – postaw na prostotę
To dobra rada w wielu przedsięwzięciach życiowych, w tym jeśli rozmawiamy o wynajmie samochodu w Europie. Unikanie dodatków już samo w sobie zmniejszy koszty i problemy. Cena – nawet bardzo atrakcyjna może jednak szybko wzrosnąć, jeśli zaczniesz dodawać takie dodatki, jak:
- dodatkowi kierowcy,
- automatyczna skrzynia biegów,
- nawigacja (GPS),
- rozpoczynanie i kończenie wynajmu w różnych krajach,
- tak dalej.
Takie dodatkowe funkcje mogą również powodować komplikacje. Odbiór samochodu w jednym kraju i zwrócenie go w innym gwarantuje z pewnością znaczny – być może nawet zaporowy – element kosztów, często wyższy niż sam koszt wynajmu, i nie wszystkie firmy zezwalają na wynajem w jedną stronę . Codziennie słyszymy od ludzi, którzy przy niewielkiej korekcie mogliby zaoszczędzić setki złotych. Pomysł odebrania samochodu w Salzburgu i wyrzucenia go gdzieś w Niemczech jest tego przykładem. Dlaczego nie wybrać się na 10-minutową przejażdżkę pociągiem do Freilassing w Niemczech i rozpocząć nowy wynajem w tym miejscu? Dostaniesz samochód w Niemczech, gdzie stawki są znacznie niższe niż w Austrii, a także unikniesz międzynarodowej opłaty za odbiór.
Wynajem – co poza podstawową ceną?
Większość ofert wynajmu samochodów w Europie obejmuje nieograniczoną liczbę kilometrów, podatek od wartości dodanej i ubezpieczenie OC. Jednak aby ich ceny wyglądały tak nisko, jak to możliwe, niektóre firmy reklamują podstawową cenę samochodu bez podatków lub dodatków, ale gdy wszystko zostanie powiedziane i zrobione, zapłacisz o wiele więcej niż cenę podstawową.
Niemal każdy kierowca wynajętego samochodu w Europie płaci obecnie jakąś opłatę drogową lub licencyjną. Czasami podatek drogowy zostanie doliczony do całkowitego kosztu wynajmu, czasem jest to osobna opłata płacona lokalnie. Niektóre kraje pobierają opłaty środowiskowe. Na przykład Francja pobiera 8 EUR dziennie do maksymalnej kwoty 48 EUR za cały okres. Pamiętaj też, że jeśli nawigacje są dostępne, niektóre urządzenia GPS (globalny system pozycjonowania) działają tylko w kraju wynajmu, chociaż wydaje się, że trend dotyczy urządzeń obejmujących inne kraje.
Konsultacja merytoryczna artykułu: https://ckcorp.auto.pl/ .
Przy takim wynajmie w większości działa coś takiego jak udział własny a wtedy przy jakimś zdarzeniu musimy z własnej kieszeni pokryć szkody . Jako opcja istnieje możliwość wykupu udziału co też stało się popularne w ubezpieczeniach turystycznych. Czyli jak mamy zamiar wynająć samochód za granicą wykupujemy ubezpieczenie podróżne i dodatkowo udział własny w wynajętym samochodzie , wtedy nic nie uszczupli naszego portfela.