Rdza na samochodzie – czego użyć do mycia i pielęgnacji?

Rdza jest jednym z najmniej pożądanych efektów długotrwałego użytkowania samochodu. Dlatego też warto dbać o karoserię, by rdza nie miała do niej dostępu. Niestety, czasem pomimo starań korozja się pojawia. Wtedy warto szukać odpowiednich rozwiązań, dzięki którym będzie można pozbyć się rdzy w jej wczesnym stadium.

Pozbycie się rdzy nie jest proste, gdy już raz się pojawi, będzie stale się rozrastać. Jeśli zobaczymy pierwsze jej objawy, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które usuwają rdzę i oczyszczają powierzchnię karoserii. Niektóre osoby sięgają również po naturalne sposoby, jak na przykład usuwanie rdzy za pomocą sody oczyszczonej. Bez względu na to, w jaki sposób uda nam się zwalczyć rdzę, w późniejszym eksploatowaniu samochodu nie należy zapominać o jego regularnym myciu i pielęgnacji. W przeciwnym razie wszystkie nasze wysiłki pójdą na marne, a rdza ponownie pojawi się i zacznie rozrastać.

Warto systematycznie czyścić auto

Rdza pojawia się nie tylko na samochodach starych, ale również nowych, które nie są poddawane wystarczającym zabiegom pielęgnacyjnym. Jej niszczące działanie może w krótkim czasie zniszczyć nawet dosyć nową karoserię, dlatego warto wyjść z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Odpowiednia profilaktyka i właściwa pielęgnacja znacznie obniżają ryzyko pojawienia się rdzy. Wyczyszczona karoseria jest mniej narażona na działanie negatywnych czynników atmosferycznych, pyłu, drobinek piasku i brudu. Wizyty na myjni powinny więc być codziennością dla każdego kierowcy, któremu zależy na bezpieczeństwie lakieru samochodowego. Oczywiście, pod warunkiem, że właściwie wybierzemy samą myjnię. Raczej należy unikać tych myjni, w których czynnikiem czyszczącym są grube i dosyć ostre szczotki. Owszem, doskonale czyszczą one wszystkie zabrudzenia, mogą jednak pozostawiać trwałe ślady na lakierze w postaci zarysowań, których później nie da się żadnymi sposobami usunąć.

A może myjka parowa?

Dobrą alternatywą dla zwykłych myjni mogą być myjki i myjnie parowe, które są ekologiczne, wykorzystują naturalną parę wodną, a w trakcie mycia nie potrzebują żadnych detergentów ani środków pielęgnacyjnych. Nowoczesna myjka parowa doskonale czyści wyłącznie za pomocą pary, usuwa wszelkie zabrudzenia, a także dezynfekuje. Co więcej, warto pamiętać, że para wyczyści nie tylko lakier i karoserię, ale również wnętrze pojazdu. Korzystanie z myjni parowych daje więc o wiele więcej możliwości i korzyści niż wybranie zwykłej myjni. Im częściej i dokładniej będziemy myć nasze auto, tym większa jest szansa, że przetrwa przez długi czas w niezmienionym stanie. Poza samym myciem, warto korzystać z dobrych preparatów do pielęgnacji, a także z nowoczesnych powłok, dzięki którym lakier jest o wiele lepiej chroniony. Zapobieganie powstawaniu rdzy jest zdecydowanie lepsze i bardziej korzystne niż jej późniejsze usuwanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.