Savoir vivre podczas rozmowy o pracę

Podczas rozmowy w sprawie pracy szczegółowo oceniane są nie tylko Twoje wypowiedzi, lecz także zachowanie. Jeśli chcesz wywrzeć dobre wrażenie na prowadzącym interview, wykaż się znajomością savoir vivre. Dobre maniery w czasie spotkania rekrutacyjnego przybliżą Cię do zdobycia wymarzonej pracy.

Kto pierwszy podaje rękę?

Pierwszym kontaktem z osobą prowadzącą rekrutację jest przywitanie. Pamiętaj, że dłoń podaje osoba, która w danej sytuacji jest „ważniejsza”. W przypadku rozmowy rekrutacyjnej tym kimś jest rekruter – to on występuje w charakterze gospodarza i on podaje rękę. Jeżeli tego nie uczyni, Ty nie powinieneś wyciągać dłoni pierwszy. Gest podania ręki oznacza dobre intencje i życzliwość oraz stanowi wyraz otwartości. Istotne, by uścisk Twojej dłoni był zdecydowany, ale niezbyt mocny. Pamiętaj o tym, aby nie podawać wiotkiej dłoni lub samych czubków palców.

Kto pierwszy siada?

Zaczekaj, aż osoba prowadząca rekrutację wskaże Ci miejsce i sama usiądzie. Twoja pozycja na krześle powinna być elegancka i spokojna. Nie krzyżuj dłoni ani nóg, bo może to zostać odebrane jako brak szczerych intencji. Siedź wyprostowany, nie rozpieraj się przesadnie na swoim miejscu, dłonie ułóż na stole. Staraj się patrzeć rozmówcy w oczy, jednak niezbyt natarczywie. Po prostu utrzymuj kontakt wzrokowy. Wyraża to zainteresowanie i otwartość. Jeśli interesuje Cię język ciała w czasie interview, na Pracuj.pl znajdziesz ciekawe artykuły na ten temat.

Bezwzględna punktualność

Na wyznaczone miejsce przybądź kilka minut przed czasem. Pamiętaj, że punktualność jest konieczna i nic tak nie psuje dobrego pierwszego wrażenia jak spóźnienie się na rozmowę w sprawie pracy. Przybywając punktualnie wyrażasz szacunek dla Twojego rozmówcy i jego czasu.

Ubierz się stosownie

Zadbaj o stosowny ubiór, zgodny z biznesowym stylem. Pamiętaj, by strój był czysty i schludny oraz dopasowany do warunków pogodowych i Twojej figury. Jeśli masz możliwość wcześniej dowiedzieć się, jakie stroje do pracy noszą osoby zatrudnione w firmie, do której aplikujesz, ubierz się podobnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.