Ścianki działowe w biurowcach – z czego najlepiej je wykonać?
Każda firma wymaga nieco innej przestrzeni, w zależności od potrzeb pracowników lub z biegiem czasu, gdy poszerza się liczba osób zatrudnionych. W przypadku, gdy firma ma własny obiekt, problemu raczej nie ma – może być on od początku zaprojektowany zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Inaczej jest natomiast w przypadku powierzchni wynajmowanych, w których nie zawsze możliwe jest przeprowadzanie trwałych zmian.
Ścianki działowe funkcjonują na porządku dziennym w wielu firmach, w których wystrój wnętrza i pomieszczenia dla pracowników są zorganizowane na zasadzie open space, czyli dużej przestrzeni, która została podzielona na niewielkie boksy właśnie za pomocą odpowiednio ustawionych ścianek działowych.
Płyty gipsowo-kartonowe to najlepsze rozwiązanie w przestrzeni biurowej
Dzięki dobrze zaprojektowanym i stawionym ściankom działowym można idealnie zorganizować przestrzeń w biurze w taki sposób, aby każdy z pracowników miał kawałek własnego miejsca do pracy. Ścianki działowe powinny być wykonane z materiałów stabilnych i trwałych, a jednocześnie lekkich, aby można je było w razie potrzeby bez problemu przestawiać z miejsca na miejsce. Organizacja przestrzeni w biurze może zmieniać się bowiem dosyć często wraz z rozwojem firmy czy zatrudnianiem nowych pracowników. Bardzo często ścianki działowe wykonane są z płyt gipsowo-kartonowych. To dobre rozwiązanie z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim, płyty g-k są dosyć tanie, dzięki czemu można niewielkim kosztem szybko odmienić wystrój wnętrza. Co więcej, płyty sa bardzo trwałe, wytrzymałe i dają wiele możliwości aranżacyjnych. Można je malować na dowolne kolory, a także montować w nich różne rodzaje oświetlenia. Płyty są dosyć trwałe, ale oczywiście, nie można ich traktować jako materiały niezniszczalne. Jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone, mogą być dosyć podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Wiele możliwości poza płytami
Oprócz płyt gipsowo-kartonowych, ścianki działowe można wykonać ze stabilnego i wytrzymałego drewna, a także z cegły, jeśli będzie to podział na dłuższy czas. Cegła ręcznie formowana to rozwiązanie, które łączy w sobie wysoką trwałość i funkcjonalność ze świetnymi możliwościami aranżacyjnymi. Nowoczesna, efektowna cegła może być ważnym elementem wystroju wnętrza, a wykonana z niej ściana wcale nie musi być przykryta wieloma warstwami tynku czy innych materiałów wykończeniowych. Taka niewykończona cegła może przyciągać spojrzenia i tworzyć niezwykły klimat we wnętrzu. Idealnie sprawdzi się zarówno w biurach urządzonych w stylu klasycznym, jak i w pomieszczeniach nowoczesnych. Planując doskonałe, optymalne urządzenie biura, warto pamiętać, że istotne są w nim nie tylko odpowiednio ustawione ścianki działowe czy właściwie dobrane meble, ale również wiele innych czynników. Trzeba pamiętać przede wszystkim o dobrym oświetleniu, zarówno naturalnym, jak i sztucznym. Dzięki temu można nie tylko doświetlić pomieszczenia, ale również za pomocą światła wpływać na ich wystrój i atmosferę.
Ja polecam MPB. To wciąż mało znany materiał w Polsce a ma bardzo dobre parametry – jest odporny na przypadkowe uderzenia i bardzo mocny a przy tym dekor wygląda nowocześnie i wpisuje się w standardy biurowe. Sam wykonałem z nich ścianki działowe u Klienta.