Sekretem formy jest – zdrowa żywność!

Jeśli potrafisz dobrze zadbać o swoje ciało, będziesz w znacznie lepszym stanie, aby poradzić sobie z wszelkimi problemami ze zdrowiem psychicznym.Zdrowie psychiczne jest oczywiście silnie powiązane ze zdrowiem mózgu, więc sensowne jest tylko to, że jedzenie dobrego, odżywczego i pożywnego jedzenia jest dobre dla ogólnego zdrowia psychicznego.

Często można usłyszeć od specjalistów fitness, że sekretem uzyskania formy jest tak naprawdę 70% diety i 30% ćwiczeń. Podobnie (ale nie statystycznie), uważne odżywianie i zbilansowana, pożywna dieta czyni cuda dla zdrowia psychicznego. Te zdrowe praktyki nie tylko przynoszą korzyści Twojemu zdrowiu fizycznemu i ciału, ale także pomagają mózgowi! Teraz nie możemy oczekiwać, że jakakolwiek dieta lub jedzenie określonych rodzajów żywności w cudowny sposób wyleczy choroby psychiczne. Nie – tak nie będzie. Ale, gdy zdrowa żywność Gdańsk jest częścią naszej codzienności być może możemy pomóc naszemu mózgowi w procesie regeneracji, dostarczając mu potrzebnych składników odżywczych.

Istnieje wiele substancji chemicznych, które wpływają na nastrój i zdrowie mózgu. Rzućmy okiem!

Dopamina

Dopamina odgrywa dużą rolę w zachowaniach ludzi motywowanych nagrodą. Daje nam czynnik dobrego samopoczucia, który pobudza nas do osiągania większych i lepszych rzeczy w naszym życiu. Jaja i Spirulina zawierają tyrozynę, która syntetyzuje dopaminę. Ryby zawierają kwasy Omega-3, które są często powiązane z produkcją dopaminy.

Endorfiny

Endorfiny są zasadniczo środkiem przeciwbólowym. Minimalizują odczuwanie bólu w naszym umyśle. To jest to, co nas napędza podczas wyczerpującego, bolesnego treningu lub późnej nocy nauki i pracy. To będzie muzyka dla uszu dla miłośników czekolady: kakao zawiera fenetylaminę. Uważa się, że fenetylamina zwiększa poziom endorfin. Jednak umiar jest kluczowy.

Serotonina

Serotonina wywołuje między innymi poczucie dumy i lojalności. Ta substancja chemiczna tworzy poczucie przynależności do innych. Brak serotoniny wiąże się również z depresją, lękiem i innymi problemami związanymi z nastrojem. Jedną z opcji żywności, która może pomóc, są jajka zawierające tryptofan. Tryptofan syntetyzuje serotoninę i może zachęcać mózg do jej większej produkcji!

Oksytocyna

Oksytocyna w mózgu tworzy poczucie zaufania, intymności i poczucie, że ktoś Cię ochroni i zaopiekuje się Tobą. Sprzyja poczuciu bezpieczeństwa. W rzeczywistości czasami oksytocyna jest nazywana „hormonem miłości”. Zasadniczo jedzenie dowolnego pokarmu może stymulować uwalnianie oksytocyny, która może być mieczem obosiecznym! Jedzenie promuje oksytocynę, ale czasami w pogoni za uczuciem możemy jeść za dużo – znowu kluczem jest umiar!

Glutaminian

Glutaminian działa jako neuroprzekaźnik i pobudza wiele czynności mózgu. Jednak zbyt dużo glutaminianu może prowadzić do niepokoju. Zarówno białka roślinne, jak i zwierzęce zawierają kwas glutaminowy. Nasze ciała są również zdolne do wytwarzania kwasu glutaminowego, więc nie musisz się zbytnio martwić o wybór żywności zawierającej konkretnie glutaminian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.