Skrzynia biegów – poznaj ją, zanim zaczniesz naprawiać!

Jeśli jesteś jak większość ludzi, problemy z samochodem są wysoko na liście rzeczy, które przyprawiają cię o ból głowy. Kłopoty z samochodem nie tylko utrudniają ci dzień i poważnie spowalniają sprawy, ale zwykle oznaczają, że musisz opróżnić kieszenie z całej gotówki.

Podczas gdy niektóre problemy, takie jak przebita opona, są stosunkowo łatwe do rozwiązania, inne nie. Weźmy na przykład skrzynie biegów Renault. Bez względu na to, czy jeździsz samochodem automatycznym, czy ręcznym, zazwyczaj są to bardziej skomplikowane problemy do naprawienia. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się zignorować pewne znaki wskazujące na problemy z przekładnią, może to prowadzić do jeszcze większych problemów z funkcjonowaniem i bezpieczeństwem Twojego samochodu. Poza tym, że jest to potencjalnie kosztowne, problemy ze skrzynią, szczególnie poważne, mogą zakłócić Twoją normalną rutynę. Jednakże, kiedy posłuchasz tego, co mówi ci twoja skrzynia biegów, wraz z odpowiednią dbałością o to, będziesz w stanie skuteczniej utrzymać lub przynajmniej zająć się problemem na wczesnym etapie, zanim spowoduje on więcej szkód.

Poniżej zamieściliśmy wszystkie znaki ostrzegawcze, które sygnalizują, że coś jest poważnie naruszone, wraz z krótką lekcją na temat tego, co dokładnie twoja skrzynia biegów robi dla twojego pojazdu. Prawdopodobnie masz niejasne pojęcie o tym, czym jest twoja przekładnia, i najprawdopodobniej rozumiesz, że gdy twój pojazd ma problemy z przekładnią, oznacza to duże kłopoty. Jednak wiedza większości ludzi na tym się kończy.

Zanim zrozumiesz szeroką gamę znaków ostrzegawczych, musisz wiedzieć, co robi twoja skrzynia biegów, abyś lepiej zrozumiał, co to znaczy, gdy zaczyna wykazywać oznaki niepokoju. Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że istnieją dwa rodzaje skrzyń biegów: automatyczna i ręczna.

Automatyczne skrzynie biegów

Automatyczne skrzynie biegów są lubianym typem i coraz więcej fabrycznie nowych samochodów je posiada. Są one jednak bardziej skomplikowane i polegają na przemienniku momentu obrotowego, który włącza silnik i biegi. Konwerter momentu obrotowego jest skomplikowanym systemem, ale w skrócie działa on tak: gdy silnik obraca się powoli, bardzo mały moment obrotowy jest wykorzystywany w konwerterze i podobnie, gdy silnik obraca się szybko, prawie cały moment obrotowy silnika jest przekształcany w transmisję. To wyjaśnia, dlaczego Twój pojazd może pełzać na biegu jałowym lub podczas jazdy. To jest moment, który jest przykładany do wału. Ponieważ moment obrotowy kontroluje wejście silnika, koła zębate wewnątrz skrzyni biegów są pozostawione do pracy wyjściowej, bez ingerencji kierowcy. Koła zębate w automatyce są połączone z wejściem silnika za pośrednictwem szeregu wewnętrznych sprzęgieł, które również opierają się na komputerze i układzie hydraulicznym. Ten skomplikowany system określa razem przełożenie, które łączy odpowiedni wał z kołami.

Ręczne skrzynie biegów

Ręczna skrzynia biegów jest prostsza zarówno pod względem konstrukcji, jak i funkcji. Podstawowa konstrukcja ręcznej skrzyni biegów sprowadza się do zestawu kół zębatych oraz wałów wejściowych i wyjściowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.