Spojrzenie zza obiektywu – o zawodzie fotografa opowiada Tomasz Kasperek.

Fotograf to osoba patrząca na świat za pośrednictwem aparatu, ale jakby uważniej, refleksyjnie, niż czynimy to my gołym okiem. Co sprawiło, że zdecydowali się właśnie na pracę w takim zawodzie? Na co najchętniej kierują swój obiektyw? O tajnikach zawodu fotografa opowiada nam Tomasz Kasperek.

Opowiedz nam, kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda z fotografią?
Fotografować zacząłem już od najmłodszych lat i można powiedzieć, że sprawcą tego jest mój dziadek, który sprezentował mi pierwszy aparat. Kiedy inni chłopaki biegali z piłką, ja robiłem zdjęcia. To było silniejsze ode mnie. Zaczynam od fotografii przyrody, skupiałem się na każdym detalu. Z czasem moja pasja się poszerzała, a przyroda przestała skrywać przede mną tajemnice, więc później fotografowałem też ludzi, a w szczególności najładniejsze dziewczyny w szkole.

Czyli można powiedzieć, że fotografia była Twoją pasją od zawsze. A może pojawiło się coś innego, co prowadziło Cię ku innej drodze?
Szczerze mówiąc, to nie. Już, kiedy pierwszy raz trzymałem aparat w ręku, wiedziałem, że to coś dla mnie. W fotografii potrafiłem zatracać się na wiele godzin, chodząc po parkach, lasach, w poszukiwaniu inspiracji do zdjęć.

Skoro o inspiracji mowa, to zdradź nam, z czego teraz ją czerpiesz?
Moją inspiracją jest otaczający mnie świat – książka, którą właśnie przeczytałem, zabawa z dziećmi, przejeżdżający autobus, jak również media społecznościowe. Staram się wyłapać wszystko , co mogę w jakiś sposób wykorzystać w pracy i jak na razie to się świetnie sprawdza.

Praca i pasja to idealne połączenie. Co w swojej pracy lubisz najbardziej?
Najbardziej lubię w niej to, że każdy mój dzień jest inny. Jednego dnia pracujemy w studio, innego w plenerze, a kolejnego jeszcze gdzieś indziej. Każde zlecenie jest jedyne w swoim rodzaju, wymaga ode mnie kreatywności, a ja lubię stawiać czoła wyzwaniom.

A czy czegoś Ci w niej brakuje?
Zdarzają się projekty, przy których muszę trzymać się konkretnych wymagań i wtedy brakuje mi tej mojej swobody, kiedy mogę wykorzystać swoje pomysły i działać według swoich preferencji.

Zdradzisz sekret, co trzeba zrobić, by zostać fotografem?
Tak naprawdę nie ma na to jednego praktycznego rozwiązania. Każdy powinien znaleźć na to własny sposób, ale na pewno w dążeniach do zostania fotografem przyda się konsekwencja, poczucie estetyki oraz odpowiedni warsztat.

A Twoje sukcesy? Z których jesteś dumny?
Tak naprawdę każda publikacja i kolejne zadowolone twarze klientów ze zrealizowanych zleceń, to dla mnie mały sukces.

Gdzie możemy podziwiać Twój talent?
Przede wszystkim w sieci – mam profile w mediach społecznościowych i swoją stronę internetową.

Marzenia na przyszłość?
Chyba jak każdy fotograf, by moja pasja niezmiennie była moim zajęciem, żebym nadal miał głowę pełną pomysłów i żebym mógł się nimi podzielić ze swoimi klientami.

 

Oczywiście życzymy tego Tobie z całego serca i dziękuje za rozmowę.
Również dziękuję.

Warto również zobaczyć na tej stronie zdjęcia wykonane przez inne agencje fotograficzne.

Podobne artykuły:
Studia fotograficzne – gdzie w Krakowie nauczysz się robić zdjęcia?
Najpopularniejsze zawody w stolicy – na którym miejscu fotograf weselny?
Wakacje z obiektywem – co warto uwieczniać na fotografiach z urlopu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.