Społeczeństwo pracoholików = więcej pracy dla dietetyków i trenerów?
Praca przy biurku kojarzy nam się coraz częściej z monotonią i brakiem możliwości ćwiczeń i zadbania o własną sylwetkę. Siedzący tryb pracy wraz pracą często po godzinach sprawia, że dietetycy i trenerzy personalni mają coraz więcej klientów. Kwestia ta dotyczy niestety nie tylko pracoholików z długim stażem, ale coraz częściej także osoby młode, rozpoczynające dopiero swoją zawodową ścieżkę. Co więc zrobić z tą problematyczną kwestią?
Po pierwsze świadomość
Zmiany w naszej trosce o samych siebie i własne ciała mają początek w świadomości. Chodzi nie tylko o samą pracę, ale również świadomość dotyczącą wagi właściwej diety i ruchu w codziennym życiu. Nie pomoże żadna cudowna dieta, jeśli nie będziemy świadomi, jaką rolę ona odgrywa. Równie ważna w całym etapie zmiany nawyków jest praca. Chodzi zarówno o jej formę oraz ilość czasu codziennie spędzanego za biurkiem. Pracownicy, nie tylko biurowi coraz częściej zostają po godzinach, często kosztem własnego czasu. Sprawia to, że nasze ciało jest zmęczone monotonną pozycją, a brak ruchu i kolejne godziny za biurkiem nie wpłyną pozytywnie na nasz kręgosłup i resztę ciała. Będąc świadomym tych kwestii należy powoli wdrażać zdrowe nawyki w codzienne życie.
Co wprowadzić na początek?
W pierwszej kolejności należy zlikwidować częste nadgodziny w pracy. Nie tylko odciąży to nasz organizm, ale również stworzy okazję do większego zadbania o własne ciało. Posiadając dużą nadwagę warto udać się do profesjonalnego dietetyka. Na początku należy zadbać o wprowadzenie pozytywnych nawyków żywieniowych i wyeliminowanie niezdrowych przekąsek. Z czasem warto również dodać aktywność fizyczną. Oczywiście można zdecydować się na samodzielne wykonywanie ćwiczeń, nawet w domowym zaciszu, jednak stawiając na duże zmiany warto jest skonsultować się z trenerem osobistym albo skorzystać z fachowych porad online (np. tutaj eporady.eu). Profesjonalny trener pomoże nam dobrać odpowiedni rodzaj ćwiczeń, adekwatny zarówno do naszych osobistych preferencji, jak i problematycznych sfer naszego ciała. Decydując się na zmianę swoich nawyków warto wprowadzać je stopniowo i z głową.
Świadome społeczeństwo
Społeczeństwo pracoholików zbiera już pierwsze konsekwencje swoich zachowań. Nadwaga i choroby cywilizacyjne, to zaledwie część problemu. Chodzi głównie o zmianę świadomości ludzi, bowiem dużo łatwiej jest zapobiegać niż walczyć ze skutkami problemu. Jeśli już widzimy pierwsze skutki własnego zaniedbania, warto jest od teraz rozpocząć zmianę własnych nawyków. Warto jest w pierwszej kolejności tak zorganizować własną pracę, aby mieć czas zadbać o własne ciało. Kolejnym krokiem w dobrą stronę będzie wyeliminowanie złych nawyków i zastąpienie ich dobrymi. Chodzi o wykluczenie niezdrowego jedzenia i przekąsek, w zamian za pełnowartościowe posiłki. Zwieńczeniem troski o własną sylwetkę będzie wprowadzenie aktywności fizycznej. Na szczęście na rynku istnieje ogromny wybór różnych form zajęć, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Zmiana nawyków zagwarantuje poprawę samopoczucia i formy.