Społecznie odpowiedzialne inwestowanie
Etyka w biznesie jest już zagadnieniem dość powszechnym. Obecnie temat ten rozrasta się coraz bardziej i dzieli na mniejsze gałęzie. Od niedawna mówi się o etycznym inwestowaniu. W tym artykule przybliżę tę ideę.
Po co inwestować etycznie?
Wprowadzenie w życie zasad etycznego inwestowania zakłada połączenie korzyści finansowych ze społecznymi. Inwestorzy coraz chętniej przekazują swoje środki firmom, które posiadają strategię CSR oraz cieszą się dobrą opinią w otoczeniu. Natomiast wszelkie skandale, zwłaszcza dotyczące korupcji oraz mobbingu wywołuje szybkie decyzje deinwestycyjne. W związku z takimi procesami udział aktywów firm działających zgodnie z zasadami etyki systematycznie wzrasta. Rynki SRI (skrót od angielskiego social respossible investment) są stale monitorowane przez niezależne organizacje: w Europie – Eurosif, a w Stanach Zjednoczonych przez Social Investment Forum.
Jak inwestować etycznie?
Inwestorzy w pierwszej kolejności sprawdzają, czy firma posiada i realizuje strategię zrównoważonego rozwoju. Jeśli jej działalność jest związana z przemysłem zbrojeniowy, pornograficznym, tytoniowym to rezygnacja z inwestycji jest sprawą oczywistą. Kolejne aspekty, które brane są pod uwagę to przestrzeganie prawa człowieka, a także dbałość o ekologię. Jeśli firma nie spełnia wszystkich wymogów etyki biznesu, to inwestor może zastrzec, że podejmie decyzję pozytywną pod warunkiem wdrożenia zmian w funkcjonowaniu organizacji.
Jakie są zalety etycznego inwestowania?
Dzięki rosnącej popularności wdrażania zasad CSR oraz SRI oblicze biznesu na świecie się zmienia. Firmy nie poprzestają już wyłącznie na spełnianiu minimalnych wymogów prawa, ale zaczynają dostrzegać wartość w poprawianiu warunków pracy oraz zaangażowaniu proekologicznemu i społecznemu. Postępowanie zgodne z etyką sprzyja budowaniu wzajemnego zaufania oraz wiarygodności inwestycyjnej. Coraz więcej przedsiębiorstw przeprowadza audyt etyczny, który jest dla klientów i kontrahentów świadectwem ich etycznego postępowania. Więcej informacji o audycie etycznym można znaleźć na stronie http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/audyty+spoleczne
Czy uważacie, że toksyczni ludzie mogą się zmienić na lepsze? Jak to zrobić i czy w ogóle zdanie innych osób ma jakiekolwiek znaczenie? Mam taki kłopot z teściową, która praktycznie od zawsze zatruwa mi życie i mam wrażenie, że z roku na rok jest coraz gorzej. Ona wszystko wie lepiej, a ja jestem zerem, które nie wiadomo czemu jej syn wziął sobie za żonę. Jak w ogóle rozmawiać z taka kobietą, do której kompletnie nic nie dociera?