Sprawdź w jakiej branży na pewno znajdziesz pracę
Bezrobocie, niskie zarobki, wykonywanie nielubianej pracy za marne pieniądze – wszystko to sprawia, że młodzi ludzie myślą o swojej przyszłości coraz wcześniej. Chcąc zdobyć zawód, który pozwoli im w przyszłości otrzymać upragnione zatrudnienie, wybierają z myślą o nim szkoły średnie i kierunki studiów.
Istnieją jednak branże, w których o zdobycie posady jest łatwiej – oczywiście jedynie wtedy, gdy kandydat jest osobą o odpowiednich kwalifikacjach. Dobrze więc rozeznać się w poszczególnych sektorach przed podjęciem decyzji, w jakim zawodzie będziemy poszukiwać wymarzonego zatrudnienia.
Najbardziej rozwojowe branże – w których najłatwiej o pracę?
Na rynku pracy zawsze znajdziemy branże, w których bezrobocie jest na niskim poziome lub praktycznie nie istnieje – dzieje się tak niezależnie od obecnej sytuacji gospodarczej w kraju. Rozeznanie w branżach, w których najłatwiej o pracę warto więc rozpocząć jak najwcześniej – im wyższe kwalifikacje do wykonywania zawodu, tym łatwiej znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie.
Szybki rozwój technologi sprawia, że firmy nie mogą już funkcjonować bez odpowiedniego oprogramowania i systemów – dlatego informatyka i branża IT od dawna jest jedną z najszybciej rozwijających się. Specjaliści poszukiwani są wszędzie a rozwój branży sprawia, że ekspresowo powstają nowe stanowiska. Zarobki w IT również utrzymują się na wysokim poziomie – im więcej kwalifikacji i umiejętności posiada specjalista, tym są one wyższe.
Zawody związane z rozwojem internetu i technologiami informatycznymi są więc w ścisłej czołówce branż, w których zdobycie pracy jest łatwe. Coraz szybciej rozwija się także sektor związany ze zdrowiem i jego ochroną – starzejące się społeczeństwo, coraz częstsze występowanie chorób cywilizacyjnych i stosowanie nowych technologi w ich zapobieganiu i leczeniu – wszystko to sprawia, że branża ta uważana jest za jedną z najbardziej rozwojowych i przyszłościowych. Inżynieria biomedyczna i medycyna pozostają więc dziedzinami, w których zapotrzebowanie na ekspertów stale rośnie.
Również zawody takie jak opiekun medyczny czy fizjoterapeuta cieszą się nieustanną popularnością. Podobnie sytuacja ma się w branży ochrony środowiska i biotechnologi – obecnie są to sektory, na których rozwój Unia Europejska kładzie ogromny nacisk. Specjaliści nauk przyrodniczych nie powinni mieć więc problemu ze znalezieniem zatrudnienia – poszukiwani są zarówno w celu prowadzenia badań jak i zarządzania i koordynacją działań działów ochrony środowiska.
Coraz większe znaczenie ma także sektor transportu i logistyki – rynek globalny tworzy coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach. Zarządzanie dostawami, organizacja transportu, obsługa logistyczna – możliwości zatrudnienia jest coraz więcej.
W jakich branżach zapotrzebowanie na specjalistów utrzymuje się na stałym poziomie?
Istnieją także takie sektory, w których wysokie zapotrzebowanie na specjalistów utrzymuje się na stałym poziomie od lat. Są to zawody, które nie wymagają sporządzania fachowych prognoz, by wiedzieć, że zatrudnienie w nich będzie stale na wysokim poziomie. Są to głównie dziedziny takie jak finanse czy budownictwo – zarówno usługi finansowe (bankowość, ubezpieczenia) jak i budowlane poszukują i w dalszym ciągu będą poszukiwać fachowców intensywnie. Wysoko wykwalifikowani pracownicy budowlani są potrzebni – mała popularność szkół zawodowych kształcących w kierunkach takich jak ślusarz, spawacz czy murarz sprawiła, że obecnie zauważa się brak fachowców o odpowiednich uprawnieniach.
Zatrudniani są więc pracownicy niewykwalifikowani, co może znacznie obniżyć wydajność pracy – jednak również na nich zapotrzebowanie jest duże. Na stałym poziomie utrzymuje się także popularność branży handlowej i obsługi klienta – poszukiwani są zarówno sprzedawcy, pracownicy obsługi klienta jak i przedstawiciele handlowi. Zarobki w tych zawodach na początku nie są wysokie, jednak zaangażowani i wykazujący się dużą wiedzą pracownicy szybko awansują – wówczas zarobki również stają się odpowiednio większe.
Jak mawiał klasyk: “w tym kraju nie ma pracy dla osób z moim wykształceniem” – Ferdynand Kiepski