Jak pracodawcy sprawdzają potencjalnych pracowników?

Pracodawcy oprócz standardowych procedur, na które składa się m.in. rozmowa kwalifikacyjna, dysponują szeregiem narzędzi umożliwiających weryfikacje przyszłego pracownika. Dzięki nim są w stanie w bardzo krótkim czasie znaleźć idealnego kandydata na wybrane stanowisko pracy.

Zadanie rekrutacyjne

Zadania rekrutacyjne najczęściej pojawiają się w branżach oraz zawodach związanych z kreatywnością. Spotkać się z nimi możemy ubiegając się np. o stanowisko copywritera. Przeważnie firmy informują o tego typu wyzwaniach na poziomie ogłoszeń zamieszczanych m.in. na portalu Pracuj.pl. Zadania mają charakter konkursowy i opierają się np. na briefie od rzeczywistego klienta. Ocenie wówczas podlega praca wykonana przez kandydata, która bardzo często jest również odpłatna. Najlepsi mogą liczyć na pozytywne przejście kolejnego etapu rekrutacji oraz zatrudnienie.

Przegląd mediów społecznościowych

Doskonałym narzędziem do ustalania profilu zawodowego potencjalnego pracownika, oprócz CV, jest również przegląd jego kont w mediach społecznościowych. Wówczas pracodawca ma okazję zweryfikować informacje zawarte w dokumentach pracowniczych z rzeczywistością. Jednocześnie bardzo często nieoficjalnie ocenia się profil ideologiczny kandydata oraz to, czy będzie on w stanie realizować politykę wewnętrzną firmy. Może się zdarzyć, iż przypadkowe posty o tematyce politycznej uniemożliwią takiej osobie udział w dalszej części postępowania rekrutacyjnego.

Sieć kontaktów

Sieć kontaktów nie jest rzetelnym źródłem wiedzy o potencjalnych pracownikach, gdyż wiele osób poleca znajomych przez fakt, że ich lubią, lecz niekoniecznie wiedzą i znają ich umiejętności. Niemniej, wiele firm, zwłaszcza niedużych i rodzinnych, w oparciu o polecenie weryfikuje potencjalnych kandydatów na wybrane stanowisko. Jest to krzywdzące zwłaszcza dla osób, które przystępują do rekrutacji w drugiej kolejności, nie posiadając znajomości czy koneksji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.