Praca w sprzedaży – 2 grupy cech, które ułatwią Ci osiągnięcie sukcesu sprzedażowego

Sprzedawać może każdy, ale nie każdy osiągnie sukces. Praca w sprzedaży wymaga ciągłego doskonalenia się oraz predyspozycji, a posiadanie niektórych cech może pomóc w osiągnięciu sukcesu sprzedażowego. Czym powinien charakteryzować się dobry sprzedawca?

  1. Praca w sprzedaży a cechy wrodzone
  2. Efektywna sprzedaż to praca nad sobą

Cechy dobrego sprzedawcy dzieli się na atrybuty wrodzone i nabyte. Te pierwsze to predyspozycje, z którymi ludzie osiągający sukces w sprzedaży się urodzili, a drugie można sobie wypracować.

Praca w sprzedaży a cechy wrodzone

Aby praca w sprzedaży była skuteczna i przynosiła oczekiwane efekty, sprzedawca powinien umieć budować pozytywne relacje z klientem. To na nich opiera się cały proces sprzedaży. Ważne jest zatem uczciwe podejście do klienta i umiejętność wsłuchania się w jego potrzeby. To co sprzedawca usłyszy podczas rozmowy, to zaledwie niewielki ułamek prawdziwych myśli, emocji i obiekcji klienta, które ukryte są pod płaszczykiem słów. Ogromną rolę gra również inteligencja emocjonalna, a więc umiejętność odczytywania znaków niewerbalnych, świadczących o emocjach klientów. Dobry sprzedawca bierze pod uwagę mimikę swojego rozmówcy, ton głosu, a nawet postawę ciała, wyciąga wnioski i dostosowuje przebieg rozmowy i argumentację do stanu emocjonalnego klienta.

Efektywna sprzedaż to praca nad sobą

Jeśli chodzi o skuteczną i efektywną sprzedaż, praca nad sobą to dla sprzedawcy priorytet. Najlepsze oferty pracy w sprzedaży skierowane są do osób komunikatywnych i systematycznych, które nie boją się rywalizacji i są nastawione na osiągnięcie założonego celu. To cechy, które można w sobie wypracować. Dla dobrego sprzedawcy praca jest źródłem satysfakcji, która go napędza i motywuje do podejmowania dalszych działań, zmierzających do osiągnięcia kolejnego sukcesu, awansu, czy chociażby większego wyniku sprzedażowego. Aby skutecznie sprzedawać, trzeba szkolić umiejętność komunikowania się, czyli wypowiadania w sposób płynny i sensowny, z właściwą dla sytuacji modulacją głosu. Niezwykle ważna jest systematyczna praca – sprzedawca powinien umieć zaplanować swój czas pracy, aby maksymalnie go wykorzystać. Kalendarz sprzedawcy powinien być pełen zaplanowanych spotkań i kontaktów telefonicznych do klientów. Tym, co pomaga osiągnąć sukces sprzedażowy, jest samodoskonalenie i zdobywanie nowej wiedzy – w tym drugim pomagają książki i artykuły o sprzedaży z branżowej prasy naukowej. Kropką nad i jest wiara we własne możliwości i umiejętności, dzięki której praca i sprzedaż stają się przyjemnością.

 

Jeden komentarz dla wpisu: “Praca w sprzedaży – 2 grupy cech, które ułatwią Ci osiągnięcie sukcesu sprzedażowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.