Stalking – czym jest i jak z nim walczyć?

Stalking jest przestępstwem. Jednak niestety nadal zbyt często bagatelizowanym. A przecież jego konsekwencje mogą być tragiczne. Czym dokładnie jest stalking i jak z nim walczyć? Czy można? Skąd się bierze? Czas poznać odpowiedzi na te pytania.

Czym jest stalking?

Stalking to przestępstwo, które polega na uporczywym nękaniu kogoś. Jednocześnie same formy nękania mogą być różne. Może być to prześladowanie połączone z groźbami czy też aktami wandalizmu, ale i nękanie w postaci SMS-ów z groźbami. Jedno jest pewne – stalking jest niebezpieczny i nie można go bagatelizować. Na szczęście coraz więcej zmienia się w tym temacie i w sądach toczy się wiele spraw, które czasem kończą się skazaniem stalkera na wiezienie. Trzeba tutaj wiedzieć, że zgodnie z kodeksem karnym stalking stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, a w niektórych przypadkach nawet do lat 10. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Jeżeli potraktowalibyśmy stalking przez pryzmat socjologiczny, to tutaj trzeba wiedzieć, że stalker może być osobą zaburzoną psychiczne. Często cierpi też na manię. Ale stalking może być formą zemsty. Zatem to zjawisko trzeba traktować przez różne pryzmaty, bo konsekwencje stalkingu także mogą być różne. Znane są przypadki, że stalking był odpowiedzią na odrzucenie i odrzucona osoba chciała poprzez stalking nastraszyć swoją ofiarę. Ale gdy w tę sprawę wkroczyła policja, to zjawisko ustało. Jednak konsekwencje stalkingu mogą być tragiczne. I niestety zakończyć się śmiercią ofiary.

Dlaczego nie należy bagatelizować stalkingu?

Przez długi czas stalking był bagatelizowany i niestety nadal tak bywa. A przecież jest tak wiele przypadków, które przez brak reakcji zakończyły się śmiercią ofiary. Znanym w Polsce przypadkiem jest zabójstwo miss i modelki Agnieszki Kotlarskiej. Została ona zadźgana przez swojego stalkera, który jednocześnie już jest na wolności, bo otrzymał śmiesznie niski wyrok, wynoszący zaledwie 15 lat więzienia. Na szczęście w 2022 roku stalker, który kilka lat wcześniej wniósł do sądu w słoiku kwas i poparzył twarz ofierze, którą wcześniej prześladował otrzymał wyrok 25 lat. Oblanie kwasem miało być karą dla kobiety, że zgłosiła sprawę. Bulwersujące jednak było to, że stalker dokonał tak ohydnego czynu w sądzie na oczach policji i ochroniarzy. Ale przynajmniej tutaj sąd wymierzył mu wysoką karę. Zatem w żadnym przypadku stalkingu nie można bagatelizować i jeżeli czujecie się ofiarą powinniście zgłosić sprawę jak najszybciej na policję. Warto też udać się po pomoc do adwokata w Warszawie.

Jak walczyć ze stalkingiem?

Przede wszystkim trzeba zbierać dowody. Jednocześnie należy zgłosić sprawę na policję i w żadnym przypadku nie można pozwolić, by policja nie podjęła działań. W razie problemów warto wybrać się z adwokatem na komisariat. Dzięki temu macie pewność, że działania zostaną podjęte. Należy też zgłosić się do prokuratury, by uzyskać zakaz zbliżania się stalkera. Nadal musicie zbierać dowody. I być może niektórym nie spodoba się to, co zaraz powiemy, czy napiszemy, ale warto w sytuacji, gdy czujecie zagrożenie wyprowadzić się z miejsca zamieszkania, choć na jakiś czas. Pamiętajcie, że zdrowie i życie są najważniejsze, a służby nie zawsze działają szybko. Jednocześnie nie zawsze mają do tego odpowiednie narzędzia. Do tego zastosujcie jeszcze małe zmiany, choćby nie stawiajcie na rutynę. Zawsze starajcie się wybierać inną drogę, ale powinno być tam większe natężenie ruchu.

Co jeszcze możecie zrobić? Jak walczyć ze stalkerem?

Warto udać się do fundacji, które pomagają ofiarom stalkingu. Uzyskacie tam fachowe wsparcie i pomoc psychologia. Nie bójcie się terapii. Ale nigdy nie działajcie na własną rękę i nie próbujecie się porozumieć ze stalkerem, bo może być osobą bardzo niebezpieczną. Należy również w miarę możliwości wyprowadzić się, bądź przynajmniej przenieść do rodziny czy przyjaciół choćby na miesiąc. Dla własnego bezpieczeństwa noście przy sobie gaz pieprzowy i zawsze wzywajcie policję, gdy czujecie się zagrożone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.