Stawianie sklepu na WordPressie – poradnik

Polacy coraz częściej kupują produkty przez internet. Statystyki pokazują, że od 3 lat liczba sklepów internetowych rośnie o 25% w ciągu roku. Decyduje o tym niska bariera wejścia i ogromne możliwości rozwoju rynku. Prosty sklep internetowy można postawić i skonfigurować samemu przechodząc przez kilka prostych kroków. Pracę ułatwiają dostępne platformy, takie jak WordPress, a właściwie jego wtyczka WooCommerce.

Z WooCommerce korzysta coraz więcej właścicieli sklepów internetowych. Jest on prosty w obsłudze, w pełni darmowy, bezpieczny i niezwykle funkcjonalny. Czy pozwala na stworzenie profesjonalnego sklepu internetowego? Dla kogo sprawdzi się najlepiej?

Zanim do tego przejdziemy, zacznijmy od prostego pytania.

Czy sklep na WordPress to rozwiązanie dla każdego?

Odpowiedź mogłaby być krótka i prosta – oczywiście, że nie. Rozwiązanie idealnie dopasowane do wszystkiego nie istnieje. Powiemy natomiast, że mały sklep internetowy – niezależnie od branży, której dotyczy – będzie świetnie działał właśnie w oparciu o rozszerzenie WooCommerce. A co więcej, jeśli prowadzisz stronę WordPress, przy pomocy kilku kliknięć możesz ją rozszerzyć o sklep i sprzedawać na nim swoje produkty.

Warto wspomnieć, że WooCommerce to nie jedyna platforma e-commerce. Do wyboru masz również takie rozwiązania jak Prestashop, Shoper czy Saas (czyli sklep abonamentowy). I każde z nich wygląda i funkcjonuje nieco inaczej.

Jak założyć sklep internetowy na WordPressie?

Pierwszym krokiem będzie zainstalowanie systemu WordPress. Możesz również stworzyć sklep internetowy na bazie istniejącej strony na WordPress. Wówczas wystarczy jedynie zainstalować wtyczkę Woocommerce i odpowiednio ją skonfigurować.

Wdrożenie sklepu opartego na WordPress możesz przeprowadzić samemu lub skorzystać z pomocy agencji, która doradzi, jakie rozwiązania, np. w postaci dodatkowych wtyczek będą dla Twojej firmy najlepsze. Dzięki temu masz pewność, że sklep na WordPress zostanie nie tylko dobrze skonfigurowany, ale będzie także oryginalnie wyglądał.

Wraz z instalacją wtyczki konieczne będzie przejście przez kreator konfiguracji, w którym podajesz podstawowe informacje na temat swojego sklepu. Wszystkie ustawienia w konfiguratorze możesz potem dowolnie modyfikować.

Jakich danych wymaga od nas na początku sklep Woocommerce? Przede wszystkim ustawienia adresu fizycznego oraz wybrania odpowiedniej branży dla sklepu internetowego. Dodajemy miasto, kod pocztowy oraz ulicę prowadzenia działalności. Wybór branży nie ma zbytniego znaczenia – nie wpływa na rodzaj ustawień, typ produktów czy ogólny wygląd sklepu.

Sklep internetowy WordPress wymaga również określenia typu sprzedawanych produktów. Mamy tutaj do wyboru:

  • produkty fizyczne i produkty wirtualne (produkty darmowe),
  • subskrypcje, rezerwacje i inne (typy produktów płatnych).

Na sam koniec ustalamy, ile produktów będzie się wyświetlać na ekranie sklepu internetowego. Tutaj kończy się zestaw zadań przewidzianych w ramach wstępnego konfiguratora. Ale to nie znaczy, że to koniec ogólnych ustawień.

Zanim sklep internetowy na WordPress zacznie w pełni działać, należy:

  • dodać produkty do sklepu (uzupełnić nazwę produktu, jego opis, dodać zdjęcia czy podporządkować produkty do konkretnych kategorii),
  • ustawić rodzaje płatności,
  • dodać stawki podatkowe,
  • określić klasy wysyłkowe dla poszczególnych produktów.

Zalety sklepu internetowego na WordPressie

Na sklep WooCommerce decyduje się spora liczba firm. Nie bez powodu. Sklepy internetowe oparte na WordPressie mają wiele zalet i udogodnień. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Ogromne wsparcie społeczności

To podstawowy plus WooCommerce – pozwala w relatywnie krótkim czasie znaleźć odpowiedź na praktycznie każde pytanie, czy problem. Istnieją fora oraz grupy, na których użytkownicy dzielą się swoimi rozwiązaniami. Dodatkowo możesz skorzystać ze wsparcia certyfikowanych specjalistów, gdy na forach nie znalazłeś przydatnej odpowiedzi.

Dostosowanie do standardów SEO

Już sam WordPress słynie z tego, że jest dobrze przystosowany do standardów SEO. Te funkcjonalności dziedziczy po nim wtyczka WooCommerce. Sklepy internetowe oparte na tym systemie są automatycznie responsywne, czyli perfekcyjnie wyświetlają się na każdym urządzeniu – niezależnie od rozmiarów ekranu. A responsywność to jeden z czynników decydujących o pozycji sklepu w wyszukiwarce.

To jednak nie jedyne zalety. Sklep na WordPressie charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa (jeśli regularnie instalujemy dostępne aktualizacje) oraz zawiera masę dodatkowych wtyczek do SEO, które umożliwiają wdrażanie meta opisów do strony, atrybutów alt do obrazków, a także przyjaznych Googlowi linków wewnętrznych kierujących do poszczególnych stron internetowych w sklepie.

Darmowe oprogramowanie (open source)

Aby stworzyć sklep na WordPress, nie musisz płacić za system. WordPress jak i wtyczka e-commerce do niego jest w pełni darmowa. Na tym właśnie polega open source. W dodatku to konkretne oprogramowanie możesz dowolnie modyfikować – dodając wtyczki czy pisząc kod rozszerzający funkcjonalności w Twoim sklepie.

Co więcej, nawet jeśli istnieje wtyczka z określonymi funkcjami, możesz zastąpić ją czystym kodem, aby Twój sklep internetowy lepiej działał. Kod nie obciąża tak systemu, jednak żeby go wdrożyć, potrzebny jest ktoś, kto zna się na programowaniu.

Intuicyjna obsługa systemu

Sklep internetowy na WordPress to rozwiązanie dla każdego – nawet dla kogoś, kto wcześniej nie miał do czynienia z programowaniem czy obsługą sklepu. System jest intuicyjny i prosty w użytkowaniu. Kreator przeprowadza Cię krok po kroku przez cały proces konfigurowania sklepu w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko błędu. Sama instalacja również jest niezwykle prosta i wymaga zaledwie dwóch kliknięć (instalacji wtyczki i jej uruchomienia).

Po konfiguracji otrzymujemy dostęp do tzw. pulpitu nawigacyjnego, w którym dostępne są kluczowe statystyki związane ze sklepem internetowym, takie jak najbardziej popularne produkty, liczba zamówień czy przychody firmowe. W tym panelu znajdziesz również zestaw dodatkowych funkcji:

  • zarządzanie zamówieniami i ich historia,
  • zarządzanie produktami (ich dodawanie i edycję),
  • stany magazynowe poszczególnych produktów,
  • opinie wraz z ich moderacją oraz możliwością odpowiedzi,
  • powiadomienia, dotyczące konkretnych zadań.

Bezpieczeństwo działania

Przy regularnej aktualizacji systemu oraz instalowanych do nich wtyczek nie musimy martwić się o bezpieczeństwo naszych danych. Warto tutaj wspomnieć, że bezpośrednio powiązany z bezpieczeństwem działania sklepu jest dostawca hostingowy. Ma to związek z tym, że większość hostingów opiera się na tzw. hostingu współdzielonym, istotna jest więc prawidłowa separacja witryn, a tym samym ograniczenie przedostania się wirusa z jednego sklepu na drugi.

Mnóstwo dostępnych funkcjonalności dla każdej branży

W ramach konfigurowania sklepu możesz korzystać z ogromnej liczby darmowych i płatnych rozszerzeń, które umożliwiają dostosowanie sklepu internetowego do swoich potrzeb. Dostępne są motywy, które zmieniają wygląd sklepu, a także wtyczki zapewniające obsługę sklepu na wyższym poziomie. Wśród nich znajdziesz np. integracje WooCommerce z zewnętrznymi systemami (automatyczną wysyłką faktur, połączeniem z Allegro czy firmą kurierską), dodatkowe formy płatności w sklepie, a nawet wtyczki umożliwiające filtrowanie produktów po określonych kategoriach.

Ile kosztuje sklep internetowy WooCommerce?

Zaprojektowanie sklepu na WordPressie i konfiguracja jego ustawień na platformie jest w 100% darmowa. To nie oznacza jednak, że możemy utworzyć sklep bezpłatnie. Zanim sklep zacznie działać, konieczne będzie poniesienie kosztów związanych z zakupem:

  • domeny,
  • odpowiedniego hostingu (im lepszy hosting, tym lepiej będzie działać strona i mniejsze ryzyko pojawienia się błędów),
  • certyfikatu SSL.

Dodatkowo niektóre wtyczki w systemie WooCommerce są płatne. Koszty, jakie poniesiesz w tym zakresie, zależne są od tego, jakich funkcjonalności oczekujesz od swojego sklepu. I tak np. możliwość integracji sklepu z social media jest możliwa przy użyciu darmowych rozszerzeń, ale już połączenie WordPressa z Allegro może wymagać wtyczki płatnej, jeśli chcemy korzystać z dodatkowych funkcji jak pobieranie zamówień czy aktualizacja statusu zamówienia.

Za dodatkowe wtyczki dla sklepu internetowego na WordPress możesz rozliczać się (w zależności od rodzaju rozszerzenia):

  • w systemie abonamentowym (np. płatne co miesiąc w tej samej kwocie),
  • wykupując dostęp do wszystkich funkcjonalności wtyczki raz i otrzymując już zawsze aktualizacje,
  • kupując dostęp do wtyczki na rok z aktualizacjami, a po tym okresie zdecydować o przedłużeniu (możesz nie przedłużać i korzystać ze starej wtyczki nadal, ale tracisz aktualizacje, które w przypadku sklepu są niezwykle ważne).

Sklep na WordPress – podsumowanie

WooCommerce idealny nie jest, choć lista jego zalet jest imponująca. Zanim podejmiemy decyzję o postawieniu sklepu na platformie WordPress przeanalizujmy wszystkie za i przeciw. Wśród potencjalnych zagrożeń znajdziemy problemy z kompatybilnością wtyczek – zwłaszcza, gdy sklepy internetowe mają ich zainstalowane zbyt dużo. Czasem dobrze skontaktować się z profesjonalną agencją (np. Marketing Match), która pomoże nam dobrać rozwiązanie optymalne dla nas.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.