Czy stomatolog może zostać lekarzem medycyny estetycznej?
Stomatolog pracuje w obszarze twarzoczaszki. Oprócz troski o zdrowie zębów i dziąseł, spora część zabiegów wykonywana przez niego ma także przywracać piękny uśmiech. Ten z kolei stanowi nieodłączny element twarzy. Nic więc dziwnego, że poszerzanie zakresu usług gabinetu stomatologicznego polega najczęściej na wprowadzeniu do oferty zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Stomatolog lekarzem medycyny estetycznej
Jakie zabiegi warto włączyć do oferty kliniki stomatologicznej?
Stomatolog lekarzem medycyny estetycznej
Aby zostać dobrej klasy stomatologiem, trzeba posiąść naprawdę szeroką wiedzę z zakresu anatomii twarzoczaszki. Ta wiedza daje stomatologowi zaś doskonały punkt wyjścia do przeprowadzania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Oczywiście potrzebny jest mu zestaw profesjonalnych szkoleń, które oferuje m.in. https://www.ollie.pl/. Zdobycie teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu medycyny estetycznej, szczególnie w kontekście zabiegów dotyczących twarzy, nie powinno stomatologowi sprawić większego problemu. Rozwój w tym kierunku jest jak najbardziej naturalny i odpowiada także na realne potrzeby pacjentów, którzy coraz częściej oczekują kompleksowych rozwiązań. Jeśli celem pacjenta jest poprawa estetyki zębów, często w parze idzie z tym także potencjalne zainteresowanie zabiegami służącymi poprawie wyglądu twarzy. Wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej twarzy jest kolejnym, naturalnym etapem rozwoju lekarza dentysty. Dzięki włączeniu do oferty tego typu zabiegów może on także lepiej zaplanować efekt estetyczny podejmowanych rozwiązań z zakresu stomatologii estetycznej.
Warto podkreślić, że stomatolog, który oczywiście chce się rozwijać, inwestować w szkolenia, poszerzać swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną, może zostać idealnym lekarzem medycyny estetycznej. Jeśli zajmuje się on również ortodoncją czy implantologią, dysponuje naprawdę szeroką wiedzą na temat budowy dolnej i środkowej części twarzy. Wykonuje zabiegi mikrochirurgii (implantologia), ma szerokie doświadczenie w zakresie wykonywania iniekcji (znieczulenia). Te wszystkie umiejętności połączone z wiedzą o zabiegach medycyny estetycznej i naturalnym wyczuciem piękna, mogą tworzyć zestaw unikalnych cech, które sprawią, że pacjencji będą wyjątkowo zadowoleni z efektów zabiegu.
Jakie zabiegi warto włączyć do oferty kliniki stomatologicznej?
Wprowadzanie zabiegów medycyny estetycznej zależy przede wszystkim od przygotowania samego lekarza. Potrzebne są tutaj profesjonalne szkolenia pod okiem doświadczonych specjalistów z zakresu medycyny estetycznej. Na początek warto z pewnością pomyśleć o wprowadzeniu zabiegów iniekcyjnych z zastosowaniem toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego. Pozwalają one podkreślić efekt uzyskany w trakcie leczenie protetycznego czy ortodontycznego. Na początek można pomyśleć także o zabiegach takich jak:
- uśmiech dziąsłowy – dzięki zastosowaniu iniekcji z toksyną botulinową można uchronić pacjenta przed koniecznością postępowania chirurgicznego. Celem zabiegu jest przeciwdziałanie nadmiernemu odsłanianiu dziąseł.
- leczenie bruksizmu – tutaj ponownie stosuje się toksynę botulinową, która pozwala obniżyć napięcie mięśniowe, a to z kolei prowadzi do redukcji zgrzytania zębami.
- korekta ust kwasem hialuronowym – może świetnie dopełnić efekt uzyskiwany w trakcie leczenia stomatologicznego lub być wykonywana zupełnie niezależnie. Można wykonywać powiększanie ust, zmianę ich kształtu, nadanie łuku kupidyna, podniesienie kącików ust itp.
- działanie na mięsień szeroki szyi – dzięki botoksowi można złagodzić bruzdy na szyi określane mianem “naszyjnika Wenus”.