System podatkowy w Wielkiej Brytanii

System podatkowy w Wielkiej Brytanii różni się od systemu podatkowego obowiązującego w Polsce. Na jakie grupy się dzieli? Jakie zmiany przyniósł nowy rok podatkowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

System podatkowy w UK – czym się charakteryzuje?

Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii nie jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym. Zaczyna się bowiem 6. kwietnia, a kończy 5. kwietnia kolejnego roku kalendarzowego. Co ciekawe, tak samo (jeżeli chodzi o daty) wygląda system podatkowy w Irlandii, Szkocji oraz Anglii. Dzisiejszy system podatkowy w UK sprawnie funkcjonuje od lat 70. XX wieku. To wynik wielu reform, które znacznie wpłynęły na jego obecny wygląd. Wszystkie wprowadzane z czasem zmiany miały jednak jeden podstawowy cel – zwiększyć chęć mieszkańców Wielkiej Brytanii do podejmowania pracy w tymże kraju.

Podział systemu podatkowego w Wielkiej Brytanii

System podatkowy w Wielkiej Brytanii dzieli się na dwie duże grupy. Pierwszą z nich są podatki bezpośrednie (tak zwane Direct Taxes). Drugą – podatki pośrednie (Indirect Taxes). Co dokładnie zalicza się do każdej z tych grup podatkowych?

Podatki bezpośrednie (Direct Taxes)

W Wielkiej Brytanii istnieje 6 rodzajów podatków bezpośrednich.

  • Income Tax (IT) – podatek dochodowy od osób fizycznych (obejmuje wszystkie osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą).
  • National Insurance Contributions (NIC) – składka ubezpieczenia społecznego.
  • Corporation Tax (CT) – podatek dochodowy od osób prawnych.
  • Capital Gains Tax (CGT) – podatek od zysków kapitałowych.
  • Inheritance Tax – podatek spadkowy.
  • Stamp Duty – opłata skarbowa od zakupu nieruchomości.

Podatki pośrednie (Indirect Taxes)

Do podatków pośrednich w Wielkiej Brytanii zalicza się podatek od towarów i usług (tak zwany Value Added Tax), podatek akcyzowy (Excise), a także cło (Customs Duty). Podatek akcyzowy (inaczej akcyza) także w wielu innych państwach nakładany jest na różnego rodzaju wyroby. Cłem z kolei nazywa się opłatę, która nakładana jest na towary legalnie przewożone przez granice państw.

Zwrot podatku w Wielkiej Brytanii – jakie zmiany przyniósł nowy rok podatkowy?

  1. kwietnia 2018 roku rozpoczął się w Wielkiej Brytanii kolejny rok podatkowy. Wraz z nim weszło w życie kilka ważnych zmian podatkowych. Jakich?
  • Zwiększenie kwoty wolnej od podatku o 350 funtów w porównaniu do poprzedniego roku podatkowego w Wielkiej Brytanii.
  • Zmiana wysokości poszczególnych progów podatkowych w UK. Pierwszy z nich ma wysokość 20% i obejmuje wszystkie dochody znajdujące się powyżej kwoty wolnej od podatku do około 46 tysięcy funtów.
  • Zwiększenie opłacanej składki na ubezpieczenie społeczne.

Zastanawiasz się jak rozliczyć zwrot podatku z UK, biorąc pod uwagę powyższe zmiany? Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat nowych ustaleń? W tym celu skontaktuj się z firmą zajmującą się odzyskiwaniem podatków z zagranicy wielu państw. Jedną z takich firm jest All-Tax działający na rynku już od ponad 15 lat. Ich działania zawsze opierają się na tym, aby sprawę każdego klienta rozwiązać w najkorzystniejszy dla niego sposób. Przekonaj się sam, że warto im zaufać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.