Tadżin naczynie – dlaczego warto je mieć?

Nazwa Tagine odnosi się zarówno do legendarnego gulaszu z Afryki Północnej, jak i garnka w kształcie stożka, w którym jest ugotowany. Odpowiedzi na wszystkie pytania – w tym dlaczego potrzebujesz go w swoim życiu – znajdziesz w tym artykule.

Wiele osób, które miało do czynienia z marokańską kulturą, przede wszystkim myśli o tagine jako o słodkich i pikantnych gulaszach, które przygotowuje się na szabatowe kolacje i święta – jagnięcina ze śliwkami lub kurczak z oliwkami lub morelami. Wiele marokańskich dam zna te przepisy na pamięć, przekazując je dalej pokoleniom marokańskich kobiet pod wpływem tradycji i smaków kuchni amazigh, arabskiej, andaluzyjskiej i śródziemnomorskiej.

Co to jest garnek tagine i jak działa?

Tadżin naczynie to gliniane naczynie do gotowania w kształcie stożka do wolno gotowanych i obficie przyprawionych potraw z Afryki Północnej. Występuje w dwuczęściowym zestawie, z okrągłą i płytką podstawą zwieńczoną stożkową pokrywką, zwężającą się u góry za pomocą pokrętła, które służy również jako uchwyt do sprawdzania, co się w nim bulgocze.

Podczas gdy taginy są podobne do innych grubościennych doniczek z ciasno przylegającymi pokrywkami, takich jak holenderskie piekarniki, tym, co je wyróżnia, jest ich stożkowaty kształt, który sprzyja cyrkulacji pary przy bardzo małej ilości wody. Podczas gotowania żywności para unosi się do stożka, skrapla się i opada z powrotem do naczynia, stale smażąc pozostałe składniki i utrzymując je wilgotne i maślane. Było to genialne rozwiązanie dla nomadów mieszkających na pustyni, gdzie brakowało wody, a podwójna funkcja ich płytkiej podstawy zarówno do gotowania, jak i serwowania żywności sprawiła, że zajmowali mało miejsca. Taginy były używane jako przenośne piece, umieszczone nad otwartym ogniem lub łożem węgli.

Klasyczne gliniane tandżiny są zwykle nieszkliwione, co nadaje potrawom ziemisty smak, ale można je obecnie znaleźć w różnych rodzajach materiałów, w tym w szkliwionej ceramice, oraz w wielu kolorach i wzorach.

Puryści twierdzą, że tradycyjną glina nieszkliwiona wersja tandżina jest droga. Ale jeśli kupujesz autentyczne marokańskie gliniane tagine, odrób wcześniej lekcje. Niektóre mogą zawierać niebezpieczne poziomy ołowiu, jeśli:

  • ceramika nie jest jednolicie szkliwiona
  • ceramika nie jest wypalana w wystarczająco wysokiej temperaturze

Więc upewnij się, że otrzymujesz ją od renomowanego producenta. Upewnij się również, że tagine jest przeznaczony do gotowania, a nie tylko do serwowania lub dekoracyjnych celów. Do czyszczenia nieszkliwionego tagine wystarczy gorąca woda i soda oczyszczona. W razie potrzeby można użyć łagodnego mydła i dobrze spłukać. Pamiętaj, że glina jest bardzo porowata, więc nie chcesz wchłaniać do niej smaku mydła.

W wielu autentycznych restauracjach jedzenie można przynieść do stołu w eleganckim tagine, ale niekoniecznie w nim zostało ono ugotowane. Gdy gotujesz dla dużej liczby osób, dobrym rozwiązaniem może być zwykły stary garnek ze stali nierdzewnej lub holenderski piekarnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.