Tarcza antykryzysowa – pożyczki od PFR

Aby zapobiec negatywnym skutkom gospodarczym związanym z epidemią COVID-19 rząd udostępnił pieniądze z tarczy kryzysowej. Zostały także uchwalone rozwiązania rozszerzające, które mają objąć swoim zasięgiem większą grupę podmiotów. Dodatkowo Polski Fundusz Rozwoju PFR uruchomił Tarczę Kryzysową dla firm, którą zostanie objętych ponad 670 tysięcy polskich przedsiębiorstw. Kto może skorzystać ze środków z Tarczy Finansowej i jak zaksięgować pożyczkę od PFR?

Dla kogo przeznaczona jest Tarcza antykryzysowa?

Program PFR jest skierowany do mikroprzedsiębiorstw oraz małych, średnich i dużych firm. Tarcza antykryzysowa nie obejmuje jednak samozatrudnionych, czyli przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Program składa się z trzech części o łącznej wartości 100 mld zł, z czego

  • 25 mld zł dla mikroform
  • 50 mld zł dla małych i średnich przedsiębiorstw
  • 25 mld zł dla dużych firm

Poza tym, 60 mld zł z tych środków może być uznane jako bezzwrotna pomoc dla firm, pod warunkiem, że będą kontynuować działalność po zakończeniu epidemii i nie będą zwalniać pracowników. W niektórych przypadkach otrzymana pomoc jest traktowana jak pożyczka dla przedsiębiorcy. Wydatki, które zostały sfinansowane z pożyczki od PFR, mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

Jak zaksięgować pożyczkę od PFR w ramach Tarczy Kryzysowej? Można to zrobić za pomocą serwisu wfirma.pl posługując się schematem WYDATKI-KSIĘGOWANIE – DODAJ – FAKTURA VAT/FAKTURA (BEZ VAT). W ostatniej zakładce należy wybrać właściwy rodzaj wydatku i uzupełnić dane zgodnie z dokumentem zakupu. W miejscu DATA WYSTAWIENIA i DATA KSIĘGOWANIA DO KPIR należy umieścić datę wystawienia z dokumentu zakupu, a w miejscu nazwanym DATA KSIĘGOWANIA DO VAT datę odbioru faktury, aby wydatek został prawidłowo ujęty w ewidencjach. Umorzoną pożyczkę także należy zaksięgować. Aby ująć ją w systemie należy przejść do zakładki PRZYCHODY – INNE PRZYCHODY – DODAJ INNY PRZYCHÓD – POZOSTAŁE PRZYCHODY. Następnie pojawi się pole, w którym należy uzupełnić datę wystawienia, schemat księgowy, serię, metodę płatności, nazwę przychodu oraz zsumowaną kwotę umorzoną przez PFR.

Na co można przeznaczyć środki z Tarczy Finansowej?

Mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy mogą przeznaczyć środki z Tarczy Kryzysowej na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, ale nie mogą przeznaczyć ich na przejęcie innego przedsiębiorcy. Pieniądze z pożyczki od PFR mogą być także wykorzystane do spłaty kredytu z możliwością wykorzystania subwencji na przedterminową spłatę kredytów do 25% jego wartości.

Środki mogą być wydatkowane na zwrot zgodny z warunkami określonymi w Programie i umowie subwencji oraz do rozliczenia z podmiotami powiązanymi. Pieniędzy uzyskanych z subwencji nie można jednak przeznaczać na płatności do właściciela, a także do osób lub podmiotów powiązanych z właścicielem przedsiębiorstwa. Wydatki pokryte ze środków otrzymanych ze wsparcia Tarczy Finansowej mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.