Na temat eko i nie eko pachnących świec

Od słodkich i pikantnych po świeże i orzeźwiające — do wyboru jest nieskończona liczba rozkosznie pachnących świec. Ale jak trwałe są one? Wyłączmy światła, aby włączyć rozmowę o ekologicznych, zrównoważonych świecach.

Dlaczego warto rozważyć przejście na nietoksyczne i trwałe świece?

Świece to wielki biznes! Nie są koniecznością, a raczej ozdobą. Problem polega na tym, że większość świec, które masz w domu, jest wykonana z wosku parafinowego, który pochodzi z ropy naftowej. Zapotrzebowanie na tego typu produkty jest po części przyczyną globalnego ocieplenia. Kiedy palisz parafinę, w rzeczywistości emitujesz węgiel do powietrza w domu. Dlatego najlepiej unikać świec parafinowych.

Węgiel to tylko jeden problem 0 zapach jest kolejnym. Jeszcze nie do końca rozumiemy bezpieczeństwo lub potencjalną toksyczność gazów uwalnianych z grupy składników zwanych „zapachami”, ale wiemy, że mogą one przyczynić się do obniżenia jakości powietrza w pomieszczeniach i pozostawić w powietrzu LZO (lotne związki organiczne). Wiemy również, że gdy obecny jest „zapach”, najprawdopodobniej obecne są również ftalany, które są znanymi substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną. Substancje zapachowe dodawane do takich świec są też powiązane z bólami głowy.

Bezzapachowe świece parafinowe nie są dużo lepsze. Paląc tego typu świece, narażamy się na działanie formaldehydu (który jest rakotwórczy), benzenu i toluenu (neurotoksyny). Nie tylko to! Wiele świec ma również ołów w swoich knotach, co dodatkowo zwiększa zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. Wosk palmowy może być również używany do wyrobu świec i jest niewiele lepszy od parafiny.

Kupowanie ekologicznych, zrównoważonych świec jest trudne – oto, czego szukać!

Więc teraz wiesz, czego unikać, ale co czyni świecę dobrą? Jak zwykle, jeśli chodzi o eko-życie, najlepiej wybrać najbardziej naturalną opcję. W przypadku ekologicznych, zrównoważonych świec może to być:

  • wosk kokosowy,

  • wosk pszczeli,

  • soja.

Świece z wosku pszczelego są oczywiście wykonane z wosku pszczelego. Jeśli kupujesz wykonaną z niego świecę, najważniejszym pytaniem, które musisz zadać, jest to, skąd pochodzi wosk pszczeli. Czy jest to etyczne i lokalne? Im więcej produktów lokalnych, tym lepiej. Pszczoły miodne stoją w obliczu poważnych spadków z powodu zmian klimatu i pestycydów, więc wspieranie lokalnych pszczelarzy może pomóc zapewnić im środki do życia. Wosk kokosowy nie jest tak popularny, jak pozostałe. Podobnie jak wosk pszczeli, wosk kokosowy pali się dłużej i nie emituje żadnych szkodliwych substancji chemicznych do powietrza, dlatego również jest wart uwagi.

Świece sojowe – dlaczego to najlepszy wybór?

Jeśli jesteś weganinem, świece sojowe zapachowelepszą opcją (i znacznie lepszą niż parafina). Aby było jeszcze lepiej, wybieraj wosk sojowy organiczny i niemodyfikowany genetycznie, kiedy tylko możesz. Ekologiczne świece wykonane z soi będą się również palić dłużej. Soja spala się lepiej, ponieważ nie emituje benzenu ani innych chemikaliów na bazie ropy naftowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.