Towar zakupiony na firmę – jakie mamy prawa przy reklamacji?

Kupując dobra „na firmę” często nie zastanawiamy się nad prawami, jakie przysługują przedsiębiorcom nie tylko w czasie samego używania zakupionych przedmiotów, ale również jakie rozwiązania przysługują nam w przypadku reklamacji. Kupując produkty „na firmę” należy mieć świadomość, że prawa przedsiębiorstwa, jako właściciela przedmiotu nieco się różnią od praw typowego konsumenta, dlatego też warto jest się z nimi po prostu zapoznać.

Co na początek warto wiedzieć?

Jeśli zdarzy się to nieszczęście, że zakupiona rzecz nie jest w pełni sprawna, pierwszym krokiem, który powinniśmy uczynić, to powiadomienie o znalezieniu wady. Ważne jest, aby pamiętać, iż w przypadku zakupu przedmiotu przez przedsiębiorcę sprzedawca ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne, czyli takie, które przedmiot miał już w chwili zakupu. W przypadku, kiedy to wada została odkryta w przeciągu roku od zakupu po stronie właściciela leży obowiązek udowodnienia wady fizycznej, czyli powstałej przed zakupem. W tym przypadku sprzedawca nie bierze odpowiedzialności za wady powstałe w czasie użytkowania przedmiotu.

Na jakie formy zadośćuczynienia może liczyć właściciel?

Po poinformowaniu o znalezieniu wady i dostarczeniu nieczynnego przedmiotu czy sprzętu należy zażądać naprawy uszkodzenia. Można je uzyskać w kilku formach: zwrot ceny, obniżenie ceny- tu ważny jest stopień obniżki, który jest uzależniony od wartości uszkodzonej części, naprawa lub wymiana na przedmiot pozbawiony wad. Warto pamiętać, że właściciel wadliwego przedmiotu nie może odstąpić od umowy- chyba, że kilkakrotnie zgłaszano wadę zakupionego przedmiotu, która mimo zgłoszeń nie została naprawiona.

Jakie terminy ma sprzedawca?

Mówiąc o reklamacji, jej rozpatrzeniu i usunięciu wykrytych wad w przypadku przedsiębiorstwa prawo nie narzuca żadnych konkretnych terminów, jak ma to miejsce w przypadku przeciętnych konsumentów. Mówiąc o naprawie lub usunięciu wady należy przyjąć, że powinna się ona odbyć w rozsądnym czasie- jeśli termin ten się bardzo wydłuża, kupujący ma prawo odstąpić od umowy lub zażądać naprawy znalezionej wady. Mówiąc o przypadku wymiany wadliwego przedmiotu na nowy lub zwrotu gotówki, powinno to nastąpić niezwłocznie po stwierdzonej wadzie.

W zgodzie z prawem

Jak inne kwestie z dziedziny prawa gospodarczego, także zakupy przez przedsiębiorców są objęte prawem. W kodeksie cywilnym znajdziemy szereg przepisów, które wyjaśnią nam zasady postępowania w przypadku stwierdzenia wad zakupionego towaru. Warto pamiętać o tym, że przedsiębiorcę reklamującego wadliwy produkt nie zawsze traktuje się jak przeciętnego konsumenta, a co za tym idzie, nie wszystkie przepisy prawa będą się odnosiły do reklamacji przedmiotu przez przedsiębiorcę. Warto pamiętać, że zarówno przeciętny Kowalski, jak i właściciel dużej firmy ma prawo do reklamacji wadliwej rzeczy. Wszystkie kroki objaśnione są w Kodeksie Cywilnym, dzięki czemu sam proces nie należy do trudnych, a każdy ma prawo pozbyć się wady w przedmiotach codziennego użytku.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą myselfbook.pl zajmującą się produkcją, którą są Fotoplakaty Myselfbook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.