Twój samochód został okradziony i zniszczony? Dowiedz się, co w takiej sytuacji daje ubezpieczenie AC i jakie formalności trzeba spełnić, by dostać wypłatę odszkodowania
W latach dziewięćdziesiątych kradzieże samochodów w Polsce były prawdziwą plagą. Dziś nie zdarzają się już tak często, jednak nadal nie możemy czuć się w stu procentach bezpieczni. Skutki kradzieży, zniszczenia spowodowane w wyniku aktu wandalizmu lub próby kradzieży, a także tzw. rozkradzież, czyli przywłaszczenie sobie elementów auta bez zabierania całego pojazdu, będą mniej dotkliwe dla kieszeni, jeśli wcześniej zadbaliśmy o wykupienie ubezpieczenia AC.
Zakres ubezpieczenia AC
Ubezpieczenie AC chroni nas w przypadku kradzieży. AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, a to oznacza, że o jego zakresie decydują Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), czyli dokument regulujący działanie polisy. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na dwie zawarte w OWU sekcje – zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności. Zakres ubezpieczenia to zdarzenia, w przypadku których polisa zadziała – zwróćmy uwagę, czy kradzież lub akty wandalizmu są w nim zawarte. Wyłączenia odpowiedzialności natomiast to sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała, choć zdarzenie teoretycznie mieści się w jego zakresie. Jednym z najbardziej typowych wyłączeń jest kradzież auta, w którym pozostawiono kluczyki w stacyjce.
O co powinien zadbać kierowca?
Obowiązki ubezpieczonego różnią się od siebie w zależności od wystawcy polisy, jednak co do zasady, kluczyki i dokumenty auta zawsze powinniśmy zabierać ze sobą, gdy zostawiamy samochód na parkingu. Należy również zadbać o to, aby wszelkie zabezpieczenia zostały włączone, a szyby pozamykane. Nasze zaniedbania mogą spowodować, że mimo opłacenia ubezpieczenia nie będziemy mogli liczyć na odszkodowanie.
Jak zgłosić szkodę?
Jeśli jednak postępowaliśmy zgodnie z umową, a mimo to doszło do kradzieży, powinniśmy od razu dokonać zgłoszenie zdarzenia na policję. Dla ubezpieczyciela będzie to nie tylko dowód na to, że nie ma do czynienia z próbą wyłudzenia, ale również szansa na odzyskanie odszkodowania w przypadku ujęcia sprawcy. Szkodę należy też jak najszybciej zgłosić do ubezpieczyciela – w większości działających w Polsce towarzystw można to zrobić dowolną drogą: przez infolinię, e-mail, przez wysłanie zwykłego listu lub osobiście w przedstawicielstwie. Jeśli tego typu szkoda zdarzyła się po raz pierwszy, najlepiej będzie zgłosić ją w asyście pracownika ubezpieczyciela – procedura likwidacji szkody kradzieżowej jest zazwyczaj skomplikowana, również dlatego, że w grę wchodzi odszkodowanie równe wartości całego auta, dlatego też okoliczności zdarzenia muszą zostać przez ubezpieczyciela dokładnie zbadane. Dzięki asyście pracownika ubezpieczyciel od razu uzyska wszelkie niezbędne informacje, co zdecydowanie zmniejszy czas oczekiwania na należne odszkodowanie.
Mi też się kiedyś przytrafiła kolizja drogowa, po której musiałem odzyskać moje odszkodowanie. Było z tym trochę problemów i gdyby nie odszkodowania Kraków to nie wiem czy sam bym dał radę firmom ubezpieczeniowym.