Ubezpieczamy pracowników – terminowo czy bezterminowo? Wyjaśniamy różnice
Coraz więcej pracodawców umożliwia swoim pracownikom możliwość przystąpienia do dodatkowego ubezpieczenia na życie. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że umożliwia ochronę zdrowia i życia samych pracowników, a także gwarantuje najbliższym pracowników wsparcie w przypadku takich nieszczęść jak chociażby śmierć pracownika. Rodzaj pomocy zależy od wyboru konkretnego ubezpieczenia, a także tego czy będzie ono terminowe czy bezterminowe. Sprawdźmy więc, na czym polegają różnice między tymi rodzajami ubezpieczenia, a także jaki wariant będzie najkorzystniejszy i w jakich okolicznościach.
Różnica między terminowymi i bezterminowymi ubezpieczeniami
Pierwszą z opcji ubezpieczenia jest terminowa umowa na świadczenie usług ubezpieczenia życia. Taka możliwość jest skierowana do ludzi między 18, a 65 rokiem życia, dzięki czemu mogą z niej skorzystać osoby aktywne zawodowo, między innymi poprzez grupowe ubezpieczenia na życie. W zależności od firmy ubezpieczeniowej, ubezpieczenie wybrać można na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, czyli jak sama nazwa wskazuje na określony termin. Co jest ważną cechą tej umowy, kiedy w okresie jej trwania umrze ubezpieczony, cała kwota ubezpieczenia zostanie wypłacona. Terminowe ubezpieczenie najczęściej stosowane jest przy spłacie kredytów, jako zabezpieczenie, chociaż w niektórych przypadkach jest wykorzystywane jako wariant ubezpieczenia na życie.
W opozycji do terminowego ubezpieczenia stoją ubezpieczenia bez terminu, które w niektórych firmach ubezpieczeniowych dostępne są nawet dla osób do 85. roku życia. W tej opcji ubezpieczenia konieczna jest comiesięczna spłata, brak w jej regulacji decyduje o zerwaniu umowy. Większość polis skierowana jest do osób w dojrzałym wieku, dzięki czemu skorzystać z niej mogą na przykład osoby w wieku przedemerytalnym, a kontynuację spłaty kontynuować już na emeryturze. W tej drugiej opcji zauważyć można dość spore rozbieżności w ofertach, nie zawsze na korzyść płatnika, dlatego też warto jest skorzystać z ubezpieczenie na życie kalkulator, które pomogą nam wyszukać, porównać oferty ubezpieczeniowe, a także wyliczyć orientacyjną wysokość składki.
Jak wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie?
Różnica w ubezpieczeniach terminowych i bezterminowych, a także w samych ofertach i wysokości składek może powodować, że będziemy nieco oszołomieni i możemy mieć problem z wyborem najkorzystniejszego dla siebie wariantu. Na początek powinniśmy zastanowić się, jaki rodzaj ubezpieczenia nas interesuje. Ubezpieczenie bezterminowe przeznaczone jest dla osób starszych, które nie mogą sobie pozwolić na inny rodzaj ubezpieczenia, a także dla młodych, którzy szukają ubezpieczenia na całe życie.
Terminowy rodzaj ubezpieczenia skierowany jest do osób w wieku przedemerytalnym, które chcą zabezpieczyć sobie godną jesień życia, co jest dobrym rozwiązaniem dla pracowników dbających o swoją emeryturę. Po wyboru tego wariantu warto jest wyszukać i porównać dostępne oferty firm ubezpieczeniowych, a finalnie wybrać najkorzystniejszą dla siebie.