Udane małżeństwo czy trudny związek – czyli jak wybrać bankiera inwestycyjnego dla swojej firmy?
Wybór bankiera inwestycyjnego dla Twojej firmy jest niczym wybór współmałżonka. Stawki są wysokie i jest szansa, że osoba którą bierzesz pod uwagę nie rozumie twojej sytuacji, tak jak ty. Choć inni mogą brać udział w zalotach, decyzja o tym, komu się podporządkować, jest ogromnie ważna. Będziesz potrzebował przemyślanych kryteriów wyboru i uczciwego odzwierciedlenia swojej sytuacji.
Partnerstwo między CEO a bankierem inwestycyjnym, a nie relacja z usługodawcą.
To ważne, by podejść do tego w ten sposób – bowiem każde dobre partnerstwo, opiera się na zaufaniu, a każdy z partnerów wnosi wtedy wartość do relacji. Każdy musi mieć równe zaangażowanie w wynik – najlepiej na poziomie obsesji. Spędzisz niezliczone godziny ze swoim bankierem, długie dni w salach konferencyjnych, weekendy z niekończącymi się prezentacjami. Wybór odpowiedniego bankiera nie tylko sprawia, że niekończące się godziny i intensywne debaty stają się bardziej przyjemne, ale to zapewnia również, że faktycznie twoja firma na tym zyska.
Wybór bankiera.
Rozpocznij przegląd bankierów na długo przed ostatecznym wyborem. Decyzja ta będzie miała większy wpływ na Twoich akcjonariuszy i wartość twojego własnego udziału kapitałowego niż większość decyzji, które kiedykolwiek podejmiesz. Dobrym początkiem może być strona http://www.wktorymbanku.pl/lokaty/. Później dowiedz się, w jaki sposób każdy bankier inwestycyjny myśli o Twojej branży, Twojej działalności oraz o tym, jak sam chce podjąć swoją rolę doradczą. Najważniejsze jest wyczucie chemii między tobą a bankierem, ale równie ważne jest ustalenie, czy wprowadzi ta osoba faktycznie do waszej współpracy rygor analityczny i kreatywność. Chemia i porozumienie to nie wszystko.
Warto zwracać szczególną uwagę na zdolność bankiera inwestycyjnego do podejmowania właściwych decyzji we właściwym czasie. Pamiętaj, że chemia, doświadczenie, trening i umiejętność tworzenia narracji do decyzji są najważniejsze, a nie nazwa banku. Bo jakby nie patrzeć to indywidualny bankier prowadzący transakcję z dnia na dzień i to on dzwoni do klientów. Jest twoim łącznikiem, a nie bank. Chcesz kogoś, kto nauczył się sztuczek i praktyk od najlepszych w branży i do tego ma doświadczenie i pewność. Tutaj nie ma miejsca dla nowicjuszy.
Ucz się od innych.
Jednym z najbardziej przydatnych ćwiczeń w procesie selekcji jest rozmowa z innymi dyrektorami generalnymi, którzy zatrudnili już swoich doradców – bankierów inwestycyjnych. Te rozmowy na pewno przyniosą ci rzetelne spostrzeżenia.
Pamiętaj, że szukasz bankiera, który bierze osobistą odpowiedzialność za doradztwo i każdą selekcjonowaną dla ciebie umowę traktuje jako najważniejszą. Chcesz bankiera, który jest głodny sukcesów, który nie dba o przeciętne wyniki, ale chce najlepszych. Chcesz kogoś, kto podziela twoją wizję. Niektóre transakcje zamykają się szybko, a inne nie, odpływają i przepływają. Sprawdź, czy bankier jest wobec nich wszystkich tak samo rzetelny? Ważna jest też kwestia umiejętnościach negocjacyjnych i zdolności do proponowania akceptowalnych warunków transakcji.