Ulgi ZUS dla nowych przedsiębiorców – na co możesz liczyć?

Większość świeżo upieczonych przedsiębiorców na początku działalności własnej firmy jest zmuszona do oglądania każdej złotówki z dwóch stron. Wysokie nakłady finansowe, jakie muszą być przeznaczone na prawidłowy rozwój przedsiębiorstwa, sprawiają, że nowi biznesmeni z chęcią sięgają po wszelkie udogodnienia. Właśnie dla takich osób państwo przygotowało atrakcyjną ulgę na start, czyli zniesienie składek ZUS na okres 6 miesięcy.

Ulga na start – warunki i korzyści otrzymania

Ogólne wymagania otrzymania ulgi na start nowej działalności zostały szczegółowo opisane w art. 18 ustawy Prawo Przedsiębiorców. W myśl tego zapisu przedsiębiorca będący osobą fizyczną może ubiegać się o ulgi na start pod warunkiem, że podejmuje własną działalność gospodarczą po raz pierwszy lub zakłada ją ponownie po upływie przynajmniej 60 miesięcy od dnia jej zawieszenia lub zakończenia działalności. Dodatkowo taka osoba nie może wykonywać działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy. Sama ulga na start dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne ZUS. Wiąże się to z obligatoryjnymi wpłatami świeżo upieczonego przedsiębiorcy na konto składek ubezpieczenia zdrowotnego.

Jakie korzyści przynosi ulga dla nowych przedsiębiorców? Pozwala ona uniknąć opłacania składek ZUS przez okres sześciu miesięcy od momentu wystąpienia o ulgę. Jest ona dobrowolna, więc właściciel firmy nie musi z niej korzystać i może z niej zrezygnować w każdym momencie. Niestety, tego typu udogodnienia nie obejmują każdego rodzaju przedsiębiorstwa. Mały ZUS jest niedostępny dla osoby, która jest wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., osoba należąca do spółki jawnej, komandytowej oraz partnerskiej. Sześciomiesięczna ulga na ZUS nie obowiązuje również twórców i artystów.

W jaki sposób w przyszłości obniżyć składkę ZUS?

Ulga na start proponowana przez państwo to jednorazowe udogodnienie dla świeżo upieczonych przedsiębiorców. Czy po upływie sześciu “ochronnych” miesięcy jesteśmy w stanie płacić mniejsze składki na ZUS? Tak! Obniżony preferencyjny ZUS pozwala płacić przez kolejne 24 miesiące niższe składki. Łącznie, debiutujący na rynku właściciel firmy jest w stanie przez 30 miesięcy nie płacić pełnego świadczenia ZUS. O tym, jak w legalny sposób zminimalizować opłaty na Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz jak skutecznie prowadzić własny biznes można dowiedzieć się, wchodząc na stronę https://www.zustoniemus.pl/produkt/2007/.

 

Procedura otrzymania ulgi na start

Zakładając firmę, świeżo upieczony przedsiębiorca zostanie automatycznie zarejestrowany jako płatnik składek Zakładu Ubezpieczenia Społecznego. Oznacza to, że właściciel firmy nie musi oddzielnie rejestrować się w ZUS jako płatnik. W ciągu tygodnia od daty rozpoczęcia działalności należy oddzielnie zarejestrować się w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego. Ulga na start liczona jest od pierwszego dnia rozpoczęcia działalności. Jeśli jej faktycznie rozpoczęcie przypada w środku miesiąca – nie należy wówczas go zaliczać do “ochronnych” sześciu miesięcy. Jeśli nasza firma pojawia się na rynku pierwszego dnia nowego miesiąca, wówczas jest to data rozpoczęcia 6-miesięcznej ulgi na start.

Bardzo ważne jest, aby po upływie 6 miesięcy ulgi na start, zarejestrować się do ZUS na warunkach normalnych lub też preferencyjnych (niższe składki przez 24 miesiące). Jeśli jesteś nowym przedsiębiorcą, warto pomyśleć o sobie, która pomoże Ci w dopełnianiu wszystkich obowiązków, tak by nie pogubić się w gąszczu papierów i zobowiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.