Jak uniknąć odleżyn? Sprawdź, jak możesz pomóc!

Odleżyny są częstym problemem u pacjentów w opiece paliatywnej. Zmniejszona mobilność, dłuższy czas spędzany w łóżku i zmienione odżywianie sprawiają, że pacjenci ci są głównymi celami rozpadu skóry. Odleżyny są bolesne. Jako opiekun, jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić pacjentowi komfort, jest zapobieganie ich rozwojowi.

Zmniejsz nacisk

Odwrócenie pacjenta przykutego do łóżka jest najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec występowaniu odleżyn. Częste obracanie zmienia obszary nacisku na obszary kostne, takie jak:

• dolna część pleców,
• biodra,
• łokcie,
• pięty.

Powinieneś zaplanować obracanie danej osoby co dwie godziny, naprzemiennie prawą i lewą stroną i kłaść go płasko na plecach. Idealnie jest co dwie godziny, ale nie ma potrzeby ustawiania budzika, który budziłby Cię co kilka godzin w nocy.

Jeśli Ty i Twój pacjent śpicie wygodnie, zostawcie to w spokoju. Jeśli jednak obudzi cię w środku nocy, skorzystaj z okazji, aby go przemienić. Łatwo stracić orientację, w którą stronę powinien się zwrócić, jeśli przez jakiś czas leżał na plecach. Jednym ze sposobów na śledzenie jest użycie miękkiej bawełnianej opaski na nadgarstek, aby zaznaczyć stronę, na którą dana osoba powinna zostać zwrócona w następnej kolejności.

Kiedy kładziesz tę osobę w łóżku, poduszki są twoim najlepszym przyjacielem. Użyj jednej pod plecami, aby podeprzeć ją na boku, umieść jedną między kolanami, gdy jest na boku i użyj jednego pod kostkami, aby „unieść” pięty z łóżka. Poduszki zapewniają komfort i mogą zmniejszyć nacisk na obszary kostne.

Jeśli Twój pacjent czy członek rodziny spędza większość dnia na rozkładanym fotelu, zmiana jego pozycji jest nadal ważna. Małe korekty pozycji siedzącej są często wystarczająco skuteczne w zmniejszaniu nacisku.

Specjalne urządzenia, które mogą Ci pomóc

Oprócz częstego obracania i zmiany położenia, użycie specjalnej powierzchni w celu zmniejszenia lub zmniejszenia nacisku może bardzo pomóc. Najprostszym z nich jest materac przeciwodleżynowy. Wiele hospicjów i agencji zajmujących się opieką domową zapewnia je bezpłatnie, ale są one stosunkowo niedrogie.

Jeśli dana osoba spędza dużo czasu na krześle, dostępne są również podkładki do tegoż. Powierzchnia w nich pomaga bardziej równomiernie rozłożyć nacisk, pomagając zminimalizować nacisk na jeden obszar. Ten rodzaj powierzchni jest umieszczany na wierzchu materaca i zazwyczaj zmienia ciśnienie powietrza w różnych kolumnach. Używając materaca lub nakładki na materac nadal ważne jest przestrzeganie harmonogramu skręcania. Te urządzenia nie zastępują częstej zmiany pozycji. Wielkie działa urządzeń zmniejszających ciśnienie to materace fluidalne. Te specjalne materace zawierają szklane kulki pokryte silikonem, które stają się płynne, gdy przepompowywane jest przez nie powietrze. Te materace świetnie radzą sobie z łagodzeniem nacisku.
Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.