Urlop coraz bliżej… a czy wiesz jak usunąć kleszcza?

Każdy ma swoją ulubioną metodę usuwania kleszcza – od wypalenia go papierosem, po uduszenie go w wazelinie lub malowanie lakierem do paznokci…. Ale absolutnie nie w ten sposób powinieneś się tym zająć.

Aby bezpiecznie usunąć kleszcza, naprawdę potrzebujesz spiczastej pęsety i dobrego oka. Przyda Ci się też specjalny preparat do usuwania kleszczy, który znajdziesz na Sanity .

Apelujemy: usuń kleszcze we właściwy sposób!

Przed rozpoczęciem procedury będziesz chciał mieć przygotowane:

 • Spiczastą pęsetę
 • Preparat do usuwania kleszczy

Chodzi nie o pęsety, które są typowymi pęsetami domowymi, których używasz do wyrywania brwi. Chcesz tych ze spiczastymi, a nie kwadratowymi końcówkami. Kleszcze mogą być tak małe jak mak. Jeśli używasz zwykłych pęset, możesz je rozerwać.

Gdy masz już swoje narzędzia, oto co robić:

 1. Oczyść obszar wokół ukąszenia kleszcza preparatem.
 2. Przyłóż pęsetę prosto do skóry, aby móc chwycić jak najbliżej głowy kleszcza.
 3. Podciągnij go powoli, ale stanowczo. Nie szarp się ani nie skręcaj – zrobi to stały nacisk.
 4. Ponownie wyczyść obszar ugryzienia preparatem i dłonie – lub mydłem i wodą.

I to wszystko. Jeśli część głowy zerwie się, gdy pociągniesz za pęstę, jest ok. Możesz spróbować usunąć go za pomocą pęsety, ale jeśli nie możesz, to nie problem. Twoja skóra się zagoi.

Co mam zrobić z wyciągniętym kleszczem?

Masz dwie możliwości: zbadaj lub pozbądź się go.

Wyślij kleszcza do badań: może to pomóc w przetestowaniu kleszcza, abyś wiedział, czy nosił jakiekolwiek choroby, które mógł ci przekazać. Aby to zrobić, umieść go w zapieczętowanym pojemniku wraz z źdźbłem trawy, aby utrzymać go przy życiu. Następnie zawieź go do testów.

Niektóre agencje państwowe przeprowadzają badania kleszczy, ale jeśli nie jesteś pewien, gdzie wysłać kleszcza, zapytaj swojego lekarza.

Pozbądź się kleszcza: jeśli chcesz po prostu bezpiecznie pozbyć się go ze swojego życia, możesz:

 • Utopić go w pojemniku z alkoholem lub wodą z mydłem
 • Spłucz w toalecie
 • Owiń go mocno taśmą, a następnie wyrzuć

Cokolwiek robisz, unikaj pokusy miażdżenia go palcami. To jest inny sposób, w jaki możesz zarazić się chorobą.

Dlaczego prawidłowe usunięcie kleszcza jest takie ważne?

Borelioza to zakażenie bakteryjne, które może być przenoszone na ludzi przez zakażone kleszcze. Zazwyczaj łatwiej jest ją leczyć, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana.

Objawy boreliozy

U wielu osób z wczesnymi objawami boreliozy pojawia się kolista czerwona wysypka skórna wokół ukąszenia kleszcza. Wysypka może pojawić się do 3 miesięcy po ugryzieniu przez kleszcza i zwykle trwa kilka tygodni. Większość wysypek pojawia się w ciągu pierwszych 4 tygodni.

Nie zawsze borelioza wykazuje wysypkę. Niektóre osoby mają objawy grypopodobne na wczesnych etapach, takie jak: wysoka temperatura lub uczucie gorąca i drżenie, bóle głowy, ból mięśni i stawów, zmęczenie i utrata energii.

Większość ukąszeń kleszcza jest nieszkodliwa

Tylko niewielka liczba kleszczy jest zakażona bakteriami powodującymi boreliozę. Mimo wszystko należy usunąć je w prawidłowy sposób i się zbadać.

Jeden komentarz dla wpisu: “Urlop coraz bliżej… a czy wiesz jak usunąć kleszcza?

 • 25 marca 2019 at 12:43
  Permalink

  najlepsze są najprostsze rozwiązania, dlatego świetnie sprawdzają się ubrania chroniące przed kleszczami, komarami, moskitami i innym robactwem, bo zakładasz i już, bezpiecznie i wygodnie. np. z firmy nano outfits, idealne w tropiki i dla dzieciaków na kolonię

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.