Co uwzględnić przed ostatecznym wyborem pilarki tarczowej?

Przy wyborze pilarki tarczowej należy zwrócić uwagę na wagę narzędzia, gabaryty oraz dostępność dodatkowych elementów (zaciski, torby transportowe itp.). Między innymi ważna jest możliwość demontażu i złożenia narzędzia. Propozycja od Milwaukee jest jedną z tych, które brylują na rynku (możesz o niej przeczytać więcej tutaj: https://www.plasmet.pl/blog/pilarka-tarczowa-milwaukee-dlaczego-warto/). Jednak przed ostatecznym wyborem zachęcamy do zapoznania się z listą czynników, które powinny wpływać na finalną decyzję.

Co to jest pilarka tarczowa?

Mówiąc najprościej, pilarka tarczowa jest to ręczna piła mechaniczna z okrągłym ostrzem, która wykonuje proste cięcia np. wzdłuż włókien drewna (cięcia wzdłużne) lub w poprzek włókien (przecięcia). Brzeszczot do cięcia drewna można zastąpić ostrzem specjalnym do cięcia plastiku, kamienia i wielu innych materiałów.

Nowoczesne wersje składają się z następujących elementów:

• Silnik elektryczny, zdejmowane ostrze, płaska podstawa i uchwyt. W domyślnej pozycji ostrze obraca się prostopadle do podstawy, ale podstawa może przechylać się o 45 stopni w dowolnym kierunku w celu wykonywania cięć ukośnych. Podstawa reguluje również odległość, na jaką wystaje ostrze pod nią, kontrolując głębokość cięcia. Oprócz standardowego uchwytu w kształcie litery D, niektóre piły posiadają dodatkowy uchwyt zapewniający większą kontrolę.
• Spust kontroli mocy i wyłącznik bezpieczeństwa. Piły tarczowe pracują z jedną prędkością, a kierunek ostrza – zgodny z ruchem wskazówek zegara względem silnika – jest nieodwracalny.
• Osłona zapobiegająca kontaktowi z ostrzem, gdy nie tnie. Osłona cofa się, gdy piła przecina materiał, a po zakończeniu cięcia odchyla się z powrotem na brzeszczot.
• Źródło energii elektrycznej — przewód zasilający lub bateria. Przewodowe piły tarczowe mają większą moc, ale akumulatorowe piły tarczowe z akumulatorami 18 lub 20 V są równie skuteczne.

Większe piły są zwykle używane przez dekarzy, murarzy i innych profesjonalnych rzemieślników.

Przewodowe a bezprzewodowe

Dzięki przekładniom ślimakowym i hipoidalnym piły mogą uzyskać większą moc niż piły boczne. Napęd ślimakowy i hipoidalny mają mocne silniki 15 A, które należy podłączyć do prądu. Dostępne są zarówno modele przewodowe, jak i bezprzewodowe, a akumulator w większości bezprzewodowych pił tarczowych jest montowany za silnikiem.

Baterie do większości modeli są kompaktowe i trwałe, ale zwiększają wagę. Niektóre kompaktowe piły akumulatorowe mają rękojeść cylindryczną zamiast tradycyjnej w kształcie litery D – co stanowi dodatkową zaletę w zakresie ergonomii.

Zakup piły tarczowej – co uwzględnić?

Przed zakupem urządzenia, takiego jak pilarka tarczowa Milwaukee przytrzymaj ją w pozycji roboczej z odłączonym kablem lub wyjętym akumulatorem i sprawdź, jak łatwo jest przytrzymać wyłącznik bezpieczeństwa i nacisnąć spust? W niektórych piłach jest to łatwiejsze niż na innych. Trzymanie wciśniętego wyłącznika bezpieczeństwa może być męczące.

Zastanów się też, czy piła wydaje się cięższa z jednego końca niż z drugiego? Nawet ciężka piła może być łatwa w użyciu, jeśli jest wyważona, ale sterowanie piłą niewyważoną wymaga dodatkowego wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.